FITNESS TRÉNINK

Rubriky
  Kulturistika
  Trénink
  Zdravá výživa
  Sportovní výživa
  Zdravé recepty
  Jak zhubnout
  Ostatní
  Jak posilovat?
  Reklama, Ochrana osobních údajů

Nej články
  Cvičení doma
  Kalorické tabulky
  BMI kalkulačka
  Cviky na záda
  Cviky na břicho
  Bílkoviny v potravinách
  Jak přibrat na váze?

Doporučujeme
www.proteiny.com
Kulturistika, fitness

Cviky na silná lýtka

Silná lýtka

Lýtka jsou pro mnoho návštěvníků posiloven svalovou partií, která jim nestojí za jakoukoliv námahu. Má to pravděpodobně co dočinění s obecnou nechutí trénovat nohy, ale následky jsou někdy až směšné. Věřím, že vy mezi takovéto cvičence nepatříte. Právě pro vás je následující článek, ve kterém se dovíte, jaké cviky a proč na lýtka zařadit.

Mnoho lidí si myslí, že lýtko je jeden sourodý sval, ale pravda je poněkud jiná. Lýtka se skládají z několika menších svalů, z nichž největšími a nejdůležitějšími jsou m. gastrocnemius a m. soleus.

Lýtkové svaly

M. gastrocnemius je v podstatě lýtkový sval, jak si ho všichni představujeme. Je to tedy onen sval, který je vidět při zatnutí lýtek, skládající se z dvou bříšek. M. gastrocnemius má úpon na patě (Achillova šlacha). Abyste dosáhli maximálního možného smrštění svalu, je nutné, aby noha byla v koleni napnutá. Je to způsobeno tím, že jeho začátek se nachází v dolní části stehenní kosti. Nejlepšími cviky pro gastrocnemius tedy jsou výpony ve stoji, na leg - pressu nebo hacken dřepu, případně také oslí výpony.

Druhý ze zmiňovaných svalů, m. soleus, sice není vidět, protože je schovaný pod gastrocnemiusem, to ale neznamená, že bychom si ho neměli všímat. Pokud ho totiž dokážete dostatečně zvětšit, zajistíte lýtku ještě větší a plnější tvar.

M. soleus se upíná stejně jako gastrocnemius, jeho začátek se však nachází na holenní a lýtkové kosti. Jeho nejlepší smrštění tedy dosáhnete, když budete mít koleno ohnuté a nejlepším cvikem na soleus jsou výpony v sedě.

Jak cvičit lýtka?

Pokud jde o počty opakování, pak každému z vás doporučuji, vyzkoušet různé varianty a zjistit si tak, co vám vyhovuje. Můžete také vyzkoušet pyramidu, kdy v první sérii dáte 20 opakování, poté přidáte váhu a dáte 15 opakování, dále 12, 8, 6.


www.ikulturistika.cz - každý týden nové články o kulturistice a fitness.
© iKulturistika, lada@ikulturistika.cz
Autor článků nenese žádnou zodpovědnost za škody vzniklé tréninky, jídelníčky apod. uvedenými na těchto stránkách.