ANATOMIE

Rubriky
  Kulturistika
  Trénink
  Zdravá výživa
  Sportovní výživa
  Zdravé recepty
  Jak zhubnout
  Ostatní
  Jak posilovat?
  Reklama, Ochrana osobních údajů

Nej články
  Cvičení doma
  Kalorické tabulky
  BMI kalkulačka
  Cviky na záda
  Cviky na břicho
  Bílkoviny v potravinách
  Jak přibrat na váze?

Doporučujeme
www.proteiny.com
Kulturistika, fitness

Anatomie kolena

Koleno

Koleno je velký kloub nohy spojující stehenní kost (femur) s kostí holenní (tibie). Je vytvořen tak, aby umožňoval velký rozsah pohybů a současně byl dostatečně stabilní a silný. Pro všechny vyznavače posilování je velmi důležité, aby klouby, tedy i včetně kolena, správně fungovali...

Koleno má charakter kladkového kloubu, aby umožnilo velký rozsah pohybů v jednom směru. Stehenní kost je na svém dolním konci zaoblená a přesně zapadá do kosti holenní, která má ve své horní části miskovitý tvar. Konce obou kostí jsou pokryty bělavou tvrdou hmotou, která je ale poměrně pružná. Její název vám bude určitě známý, je to kloubní chrupavka. Povrch chrupavky pokrývá nitrokloubní tekutina, která se tvoří v buňkách kloubního pouzdra, jenž celý kloub obklopuje. Na nejnamáhanějších místech se tvoří tíhové váčky naplněné nitrokloubní tekutinou, které koleno chrání před přetížením.

V kloubní dutině se dále nacházejí dvě chrupavčité podložky - menisky. Menisky jsou v koleni kvůli větší stabilitě kloubu a kvůli zajištění většího rozsahu pohybu. Menisky jsou velmi zranitelnou součástí kolena, zvláště při sportu. Jejich zranění často vedou k operaci a dokonce i k jejich odstranění. I bez menisků mohou kolena i nadále plnit svoji funkci, ale dochází pak k většímu opotřebení chrupavky.

Pevnost a stabilitu dodávají koleni vazy. Ty se nacházejí po stranách kloubu a za ním a udržují obě kosti pevně u sebe. Přitom však neomezují pohyb v kloubu. Pohyb v koleni obstarávají kvadriceps (čtyřhlavý stehenní sval - přední část stehna), který nohu natahuje a dvouhlavý sval stehenní, který ji ohýbá. Tyto svaly se v horní části nohy připojují k kyčli nebo k horní polovině stehenní kosti. Směrem dolů vybíhají v silné šlachy, které se připojují na holenní kost. Ve šlaše kvadricepsu je navíc umístěna čéška, která brání tření šlachy o kloub.

Do kolena směřuje mnoho krevních cév, které zajišťují výživu chrupavek, vazů a kolenního pouzdra. Osobně doporučuji výživu kloubů nepodceňovat, na našem trhu je už dnes mnoho výrobků, které vám mohou pomoci koleno ochránit. (Kloubní výživa)


www.ikulturistika.cz - každý týden nové články o kulturistice a fitness.
© iKulturistika, lada@ikulturistika.cz
Autor článků nenese žádnou zodpovědnost za škody vzniklé tréninky, jídelníčky apod. uvedenými na těchto stránkách.