SUPLEMENTY - DOPLŇKY SPORTOVNÍ VÝŽIVY

Rubriky
  Kulturistika
  Trénink
  Zdravá výživa
  Sportovní výživa
  Zdravé recepty
  Jak zhubnout
  Ostatní
  Jak posilovat?
  Reklama, Ochrana osobních údajů

Nej články
  Cvičení doma
  Kalorické tabulky
  BMI kalkulačka
  Cviky na záda
  Cviky na břicho
  Bílkoviny v potravinách
  Jak přibrat na váze?

Doporučujeme
www.proteiny.com
Kulturistika, fitness

Růstové faktory III.

Růstové faktory nejsou steroidy

.

Tento článek je se svolením autora převzatý ze stránek www.nutri-exact.cz.

Růstové faktory se vyskytují ve tkáních ve velmi malém množství. Obvyklou jednotkou množství, ve které se udává jejich obsah jsou nanogramy. Pouze pro orientaci, jeden kilogram má tisíc gramů (g), jeden gram má tisíc miligramů (mg), jeden miligram má tisíc mikrogramů (mg nebo mcg), jeden mikrogram má tisíc nanogramů (ng). Podle praktických zkušeností účinnou denní dávkou je 20-30 tisíc ng (neboli 20-30 mg) celkového množství růstových faktorů. Toto množství dobře působí i u starších osob nad 50 let věku. K tomu je vhodné dodržet denní příjem bílkovin kolem 1,25 g na 1 kg tělesné hmotnosti, co nejvíce v převažující formě ve výrobku s vyváženým zastoupením esenciálních aminokyselin. K tomu je možné dále například doplňovat BCAA (jsou běžné dávky až desítek gramů), glutamin a kreatin, HMB, Pyruvate, vitamíny a zinek. Za těchto podmínek je běžný přírůstek (čisté) svalové hmoty 1-2 kg za měsíc s odpovídajícím zvýšením síly, běžným jevem je i snížení vrstvy podkožního tuku. Vyšší dávky proteinů, např. nad 1,5 g na 1 kg a den, zejména pokud nemají vyvážené esenciální aminokyseliny tak mohou mít spíše mírně negativní efekt.

Na rozdíl od anabolických steroidů i jiných zakázaných látek jsou zdravotní rizika růstových faktorů minimální, i pokud přijímáte vyšší denní dávky než 20-30 tisíc ng. Primárně kolostrum je určené pro výživu ihned po narození, růstové faktory jiných tkání jsou přirozenými složkami i v lidském organismu. Jak bylo uvedeno, všechny růstové faktory mají také specifické imunitní funkce, kterými samy sebe regulují z hlediska kontrolovaného růstu a metabolismu buněk a zabraňují nekontrolovaným procesům. Účinností se vyrovnají některým anabolickým steroidům. Dosavadní praktické zkušenosti ukazují, že jeden tisíc nanogramů (neboli 1 mikrogram, neboli 0,1 miligramu) odpovídá anabolickému efektu na svalovou tkáň přibližně jako jeden miligram průměrných anabolických steroidů. Růstové faktory mají oproti steroidům výhodu, že se mohou používat nepřetržitě a není u nich nutná dvojnásobně dlouhá pauza následující po době příjmu. Nepoškozují játra, ledviny, neprojevují se gynekomastií ani jinými změnami typickými pro nadměrný příjem hormonů. Růstové faktory se mohou kombinovat se všemi běžnými doplňky vhodnými pro sportovce i nesportující populaci i se zakázanými prostředky. Nevhodná kombinace je pouze s enzymy určenými k trávení bílkovin (proteázami), které je mohou poškodit. Dlouhodobější používání také nebude vhodné v těhotenství pro riziko nadměrného zvětšení plodu.

Legislativa: Vysoká účinnost růstových faktorů vedla k tomu, že některé z nich obecně v čistém stavu jsou na dopingovém seznamu. Jenže právě proto, že se jedná o látky tělu vlastní a jsou běžně celosvětově používané v doplňcích stravy vedlo k určitému zákonnému kompromisu. V podstatě pokud nějaký výrobek obsahuje růstové faktory, tak buďto obecně musí být zařazen do skupiny "doplňky stravy", které nerozlišují používání nebo nepoužívání u sportovců, nebo na výrobku musí být napsáno, že není určen pro registrované sportovce. Podobně jako inosin nebo kreatin jsou růstové faktory dopingovými testy nezjistitelné. Jsou to povahou peptidy, neboli jednoduché bílkoviny, které se v organismu postupně přemění během několika hodin na aminokyseliny, jako po požití běžné bílkoviny. Pokud by někdo chtěl zakazovat potraviny s obsahem růstových faktorů, musel by také zakázat konzumaci jiných syrových potravin, zejména živočišného původu, jako syrového nepasterovaného mléka "od sedláka", konzumaci syrového masa, což jsou například tatarské bifteky nebo sushi. Pouze pro zajímavost, fotbalový trenér, který ordinuje svým svěřencům tatarské bifteky a tím veřejně přiznává, že je dopuje, to musí být pěkný ptáček.

Největším problémem v budoucnu budou růstové faktory jako náhrada steroidů pro zastánce takzvaných "naturálních sportů bez drog". Těžko lze hledat argumenty proti používání mléčných produktů u člověka, který biologicky je savec a kolostrum a mléko tvoří jeho první přirozenou stravu. Tak jako v současné době někteří organizátoři "naturálních" soutěží vyřazují jedince, u nichž se i na základě pouhého anonymního telefonátu dozvědí, že před deseti roky údajně "něco brali", mohli by potom podle těchto kritérií vyřazovat sportovce, o nichž se dozvědí, že po porodu byli kojeni nebo holdují tatarákům či navštěvují sushi bary, nebo snad ó hrůza jsou to konzumenti pouze syrové stravy.

Zásady efektivního příjmu růstových faktorů:
1/ Denní dávka růstových faktorů by měla být alespoň 20 - 30 tisíc ng, pokud možno rozdělená na více menších dávek, protože růstové faktory působí v organismu krátkou dobu.
2/ Kolostrum používat nejlépe postupně rozpuštěné v ústech, pokud to nevyhovuje, tak na lačno 30-60 minut před jídlem nebo nejdříve dvě hodiny po jídle, vhodné je i před spaním a příjem je možný i v noci.
3/ Denní dávka proteinů kolem 1,25 g na 1 kg tělesné hmotnosti, co nejvyšší podíl proteinů s vyváženým zastoupením esenciálních aminokyselin. Proteinové nápoje s růstovými faktory se používají stejně jako jiné proteinové nápoje. Pokud používáte proteiny obsahující imunoglobuliny bez růstových faktorů, tak jen krátkou dobu, aby nedošlo k poškození imunity.
4/ Nevynechávejte osvědčené doplňky stravy - kreatin, BCAA, HMB, glutamin, arginin. Jsou to sice aminokyseliny nebo jejich deriváty, ale u sportovců nezpůsobují dysbalanci aminokyselin.

Závěr:

Používání výrobků s obsahem růstových faktorů a s vyváženým zastoupením esenciálních aminokyselin vzhledem k jejich vyšší ceně se může zdát na první pohled poněkud finančně náročné. Na druhou stranu je potřeba zvážit, co je vlastně finančně výhodnější, zejména u pokročilých a obtížně přibírajících: Zda půl roku nebo rok platit dopravu a vstupné do posilovny, celou tuto dobu konzumovat levnější, ale ve skutečnosti málo účinné a tím pádem i velmi drahé typy proteinů a k nim i jiné doplňky stravy, přibrat 1-3 kg a zlepšit se v silových disciplínách o 10-20 kg, nebo tento výsledek dosáhnout během jednoho až dvou měsíců a kupovat aminokyselinově vyvážené proteiny s růstovými faktory za dvojnásobnou cenu? I kdyby jejich cena byla pětinásobná, tak se vyplatí!

Související:
Růstové faktory I.
Růstové faktory II.


www.ikulturistika.cz - každý týden nové články o kulturistice a fitness.
© iKulturistika, lada@ikulturistika.cz
Autor článků nenese žádnou zodpovědnost za škody vzniklé tréninky, jídelníčky apod. uvedenými na těchto stránkách.