OSTATNÍ

Rubriky
  Kulturistika
  Trénink
  Zdravá výživa
  Sportovní výživa
  Zdravé recepty
  Jak zhubnout
  Ostatní
  Jak posilovat?
  Reklama, Ochrana osobních údajů

Nej články
  Cvičení doma
  Kalorické tabulky
  BMI kalkulačka
  Cviky na záda
  Cviky na břicho
  Bílkoviny v potravinách
  Jak přibrat na váze?

Doporučujeme
www.proteiny.com
Kulturistika, fitness

Volné radikály a antioxidanty

Co to jsou volné radikály?

Volné radikály - pojem, který ze všech možných zdrojů slýcháme skoro denně, víte ale jak proti jejich nadměrnému množství bojovat? To a mnohem víc si pokusíme vysvětlit na následujících řádcích.

Volné radikály jsou atomy nebo sloučeniny, které obsahují jeden volný elektron navíc. Tyto poté hledají v lidském těle (organismu obecně) svoje "oběti", s kterými když se spojí, dojde ke vzniku škodlivin. Volné radikály jsou v hledáčku vědců již mnoho let, přesto není jejich vliv na organismus zcela stoprocentně zmapován. Přesto se již vědci shodli na vlivu volných radikálů na vznik aterosklerózy, artrózy, některých nádorových onemocnění, zánětů, šedého očního zákalu a v neposlední řadě na poškození svalové hmoty.

Jak vznikají volné radikály?

Je poměrně dobře známo, že volné radikály vznikají jako vedlejší produkt při zvýšené aktivitě. Už méně lidí ví, že nadbytek volných radikálů vzniká i díky UV záření, kouření, některým chemikáliím, výfukovým plynům...

Jak už jsem se zmiňoval, volné radikály v organismu vznikají při zvýšené fyzické aktivitě. Jde vlastně o vedlejší produkt tvorby energie za přítomnosti kyslíku. K zvýšení tvorbě dochází především:

  • pokud trénujete každý den déle než 2 hodiny,
  • jestliže trénujete na víc než 80 % maximální tepové frekvence,
  • trpíte-li nadváhou.

Riziko spojené se vznikem volných radikálů roste také s přibývajícím věkem, to už ale těžko, narozdíl o předešlých skutečností, ovlivníme.

Abych tento článek zakončil trochu optimisticky - volné radikály nemusejí být vždy pouze špatné. Určité malé množství je dokonce pro lidský organismus prospěšné - pomáhá totiž bojovat s bakteriálními a virovými infekcemi.

V příštím článku se povíme, jak proti volným radikálům bojovat.


www.ikulturistika.cz - každý týden nové články o kulturistice a fitness.
© iKulturistika, lada@ikulturistika.cz
Autor článků nenese žádnou zodpovědnost za škody vzniklé tréninky, jídelníčky apod. uvedenými na těchto stránkách.