SUPLEMENTY - DOPLŇKY SPORTOVNÍ VÝŽIVY

Rubriky
  Kulturistika
  Trénink
  Zdravá výživa
  Sportovní výživa
  Zdravé recepty
  Jak zhubnout
  Ostatní
  Jak posilovat?
  Reklama, Ochrana osobních údajů

Nej články
  Cvičení doma
  Kalorické tabulky
  BMI kalkulačka
  Cviky na záda
  Cviky na břicho
  Bílkoviny v potravinách
  Jak přibrat na váze?

Doporučujeme
www.proteiny.com
Kulturistika, fitness

Jaká je nejúčinější výživa kloubů? II.

Výživa kloubů

Tento článek je se svolením autora převzatý ze stránek www.nutri-exact.cz.

Předešlý díl najdete zde.

Metylsulfonylmetan (MSM)

Není typickou látkou pro tvorbu vazivové tkáně. Obsahuje však velké množství síry, která je pro tvorbu tkáně nutná (sirné aminokyseliny). Zvyšuje imunitu a omezuje záněty. Snižuje viskozitu krve a zlepšuje její průtok vlásečnicemi a tím zlepšuje i přívod živin do oblastí kloubů. Je nutno důrazně upozornit na nevhodnost kombinace MSM s léky s kyselinou acetylsalicylovou nebo nesteriodní antirevmatika, jako například s účinnými látkami diklofenak, ibuprofen, naproxen. Tyto léky jsou oblíbené právě pro tlumení bolestí kloubů. Jejich kombinace s MSM při opakovaném pravidelném podávání může způsobit poruchy krve a srdečně - cévního systému. Rovněž je nutná určitá opatrnost při používání léků a jiných doplňků sloužících k "ředění krve", protože účinek může být zesílen až k nežádoucí samovolné krvácivosti z nosu a podobně. Zákon nenařizuje na výše uvedená rizika upozorňovat, což může být někdy zneužito tvrzením o možné kombinaci s léky.

Jinak je však MSM považován za látku velmi bezpečnou bez dalších rizik. Naopak jeho účinek na podporu prokrvení se může využít zejména pro podporu účinnosti dalších preparátů sloužících k prokrvení, jako je například arginin, niacin, gingko a podobně. V případě těchto kombinací je nutno začínat s malými dávkami, protože zejména v kombinaci s alkoholem může dojít ke značnému zvýšení tlaku a prokrvení.

V praxi je tedy používání MSM vhodné zejména asi 30-60 minut před sportovním výkonem a ihned po něm pro podporu sportovního výkonu a následnou regeneraci s vynikajícími účinky. U starších osob je MSM vhodný jako prevence infarktu zejména ráno (krev je nejhustší) a v chladném období, kdy zejména při prochladnutí (čekání na hromadnou dopravu), a rovněž při stresových situacích (trénink, pracovní zátěž) se krev dále zahušťuje a riziko se zvyšuje. MSM se rovněž osvědčil na zvyšování potence, společně se zvýšeným příjmem tekutin, případně i sodíku.

Praktické použití doplňků stravy.

Základem by měl vždy být želatinový hydrolyzát, obvykle jako nápoj. Jeho snášenlivost je nejlepší a kromě toho při srovnání ceny a účinku je nejspolehlivější, zejména pokud jeho složení je doplněno o chybějící aminokyseliny (Gelamax). Část uživatelů nesnáší kombinace glukosaminu, chondroitinu a MSM společně a proto je vhodné je vyzkoušet nejprve jednotlivě. Jejich příjem a případně dalších léků je potom vhodné upravit podle výše uvedených doporučení. Důležité je používat doplňky stravy na výživu kloubů hlavně v té době, když jsou postižené klouby v pohybu, živiny do nich lépe pronikají (tkáň je při stlačení a uvolnění nasává jako houba). V případě současné ztráty vápníku z kostí je vhodné jej doplňovat. Doplňky stravy na výživu kloubů je nutné používat preventivně již při zvýšené sportovní zátěži nebo nadváze, nejpozději ihned jakmile začnou i malé potíže s klouby. Pokud dojde k rozsáhlému poškození kloubů, nelze očekávat zázraky.


www.ikulturistika.cz - každý týden nové články o kulturistice a fitness.
© iKulturistika, lada@ikulturistika.cz
Autor článků nenese žádnou zodpovědnost za škody vzniklé tréninky, jídelníčky apod. uvedenými na těchto stránkách.