FITNESS SPORTOVNÍ VÝŽIVA

Rubriky
  Kulturistika
  Trénink
  Zdravá výživa
  Sportovní výživa
  Zdravé recepty
  Jak zhubnout
  Ostatní
  Jak posilovat?
  Reklama, Ochrana osobních údajů

Nej články
  Cvičení doma
  Kalorické tabulky
  BMI kalkulačka
  Cviky na záda
  Cviky na břicho
  Bílkoviny v potravinách
  Jak přibrat na váze?

Doporučujeme
www.proteiny.com
Kulturistika, fitness

Alternativní diety

Dieta a hubnutí

Dieta - toto slovo obvykle užíváme pro redukční kůru. Můžete například slyšet hovor podobného znění: Tak sem vám holky najela zasejc na dijetu, starej že přej sem jak béčka, a tak skoro nic nejím, jen sem tam nakej ten koláč, ale ne moc! Jen tak tři čtyři kousky, víc ne! Ale znáte to, dete kolem řezníka a dyz covek vidí ten salámek, tak prostě nemůže vodolat...

Druhým smyslem slova dieta, a právě tím, o kterém bude řeč v této sérii článku, je celý charakter stravování, spíše by se dalo říci "výživový systém".

Na světě je samozřejmě mnoho takovýchto diet, ve většině případů se řídí kulturou a tradici té které země. Já se zde ale nechci zabývat tím, co třeba jedí Indové a proč nesmějí jist hovězí maso, ani tím, jaké jsou přednosti a nedostatky vegetariánství či dokonce veganstvi (to necháme do jiné série).

Rád bych však popsal v únosné stručnosti několik přístupu k výživě, jenž se nějakým způsobem týkají formování postavy, budování svalů a síly, redukce tuku apod. (Jde mi tedy o vliv diet na tělesné složení, nikoli o jejich filozofický či náboženský podtext.)

Zónová dieta

Jde zejména o Zónovou dietu, Protein Power dietu, Atkinsovu dietu, CAD dietu, BodyOpus dietu, Anabolickou dietu, CikCak dietu a ABC dietu. Některé z nich vznikly před desítkami let, jiné jsou naopak nové či (znovu) objevené.

Proč jsem tyto dietní systémy nazval alternativní diety? To proto, že nabízejí alternativu k zásadám klasické kulturistické a racionální výživy. O té mj. víme (viz 3. díl série Racionální dieta), že propaguje stravu založenou především na potravinách bohatých na sacharidy (S), na středním množství potravin bílkovinného (B) charakteru a na minimálním množství tuku (T). Tento "klasický dietní systém" obvykle hlásá ideální složení přijímané energie v poměru B 10-30%, T 10-20% a S kolem 60%.

Naopak Zónová dieta, Atkinsova a Protein Power dieta, CAD dieta, BodyOpus a Anabolická dieta buď potlačují nebo dokonce (dočasně) vylučují příjem sacharidů jako potenciálních strůjců obezity. Jsou proto zaměřené především na snižování zásob podkožního tuku, ale teoreticky je lze uplatnit i v silovém sportu (kulturistice, vzpírání) pro účely zvyšování množství svalové hmoty.

Dieta CikCak a ABC

Diety CikCak a ABC jsou více sportovně zaměřené, a to hlavně směrem ke kulturistice. Jejich podstatou je systematické střídání období zvýšeného a sníženého příjmů energie. Některé jejich myšlenky však lze aplikovat i ve stravování běžného člověka.

Vždy si je ale nutné uvědomit jednu zásadní skutečnost, kterou jsem již zmínil několikrát: je-li energetický příjem vyšší než výdej energie, pak se tělesná hmotnost (TH) zvyšuje (ne nutné složená jen z nové vytvořených tukových zásob) a naopak, je-li příjem energie nižší než výdej, TH se snižuje (úbytek ale netvoří pouze tukové zásoby). Při zhruba vyrovnaném příjmů a výdaji zůstává obecně TH neměnná (viz též Příjem E vs. Výdej E).


www.ikulturistika.cz - každý týden nové články o kulturistice a fitness.
© iKulturistika, lada@ikulturistika.cz
Autor článků nenese žádnou zodpovědnost za škody vzniklé tréninky, jídelníčky apod. uvedenými na těchto stránkách.