FITNESS SPORTOVNÍ VÝŽIVA

Rubriky
  Kulturistika
  Trénink
  Zdravá výživa
  Sportovní výživa
  Zdravé recepty
  Jak zhubnout
  Ostatní
  Jak posilovat?
  Reklama, Ochrana osobních údajů

Nej články
  Cvičení doma
  Kalorické tabulky
  BMI kalkulačka
  Cviky na záda
  Cviky na břicho
  Bílkoviny v potravinách
  Jak přibrat na váze?

Doporučujeme
www.proteiny.com
Kulturistika, fitness

Maximální užitek z AMG

Tento článek je se svolením autora převzatý ze stránek www.nutri-exact.cz.

Výrobky AMG vyvolaly dost velký zájem (kdo by nechtěl, aby mu svaly rostly třikrát rychleji?) a také se kolem nich nahromadily nějaké otázky a poznatky z praxe.

Poznatky o AMG

1/ Byl zjištěn (ve studii neuváděný) stimulační efekt, který se potvrdí hlavně při opakovaném použití. Ten se dá snadno vysvětlit, již delší dobu je znám stimulační efekt na psychiku u volných aminokyselin. V tréninku se pozná podle tendence přidávat si v tréninku více sérií, než je obvyklé a chuti absolvovat delší trénink.

2/ Podobně v důsledku rychlé regenerace se i u starších osob objevuje možnost zkrácení intervalu mezi tréninky a schopnost brzy absolvovat znovu kvalitní trénink.

Otázky:

Jak co nejlevněji a nejefektivně kombinovat výrobky AMG?

Výrobky AMG jsou poměrně drahé. Oproti proteinům je cena výchozích surovin několikanásobná. To některým uživatelům silně omezí jejich použití a hledají možnosti maximálního vyžití při co nejmenší finanční zátěži. Z možných náhražek a kombinací výrobků AMG je potřeba vzít na vědomí následující skutečnosti:

1/ Výrobek AMG TONIC je speciálně vyvinutý pro poslední hodinu před zátěží nebo při zátěži. Pro použití jako GAINER opakovaně během dne ale není vhodný. AMG TONIC obsahuje totiž volný ARGININ, který má poměrně silné katabolické účinky. Arginin požitý před tréninkem podporuje svalové prokrvení a kvůli tomu jsou zde i další složky. Jeho katabolický efekt při zátěži nevadí, trénink je sám o sobě katabolický děj a arginin je pro něj vhodný. Ovšem podávání volného argininu opakovaně během dne podporuje nežádoucí katabolizaci svalů (omezuje jejich růst). Tím se samozřejmě prodejci argininových preparátů příliš nechlubí, ale například volný arginin by se kvůli katabolickým účinkům neměl používat ani ve speciálních klinických výživách.
Pokud použijete výrobek AMG TONIC po zátěži, tak spíše jenom tak, že dopijete zbytek, který jste měli rozmíchaný jako iontový nápoj při tréninku.

2/ Výrobek AMG GAINER je typicky vhodný zejména pro první dvě hodiny po skončení tréninku. Může se použít více naředěný na poměr 1:6 jako náhražka výrobku AMG TONIC, ovšem neobsahuje volný arginin a látky podporující prokrvení svalů. Pokud by jej obtížně přibírající jedinci chtěli pro opakovaný příjem během dne „ředit" dalšími sacharidy na poměr 1: 4 - 6, je to možné. Američani v testech používali obyčejný řepný cukr, který dává chuťově nejlepší výsledky, ovšem dovedu si představit, že kdyby byl použit v našich výrobcích, jak by ortodoxní „maltodextrináři" ječeli, že ho tam nechtějí.

3/ Relativně nejlevnějším zdrojem směsi anabolických aminokyselin AMG je výrobek AMG MAX. Ovšem zde se nejvíce projeví typická aminokyselinová chuť, která je kombinací polévkového koření, hořké a kyselé chuti. Dá se částečně zakrýt rozmícháním do pomerančového džusu, může se přidat také maltodextrin nebo cukr. Takže vhodným naředěním jím můžete nahradit AMG TONIC, tak AMG GAINER po výkonu nebo během dne.

4/ Výrobek AMG PRO se používá typicky jako proteinový nápoj. Jeho použití ve vyšším množství před výkonem nebo hned po něm v kombinaci naředěný sacharidy není úplně efektivní z hlediska stimulace růstu svalů (ovšem je stále lepší než jiné proteiny). Je nejlepší opravdu především druhou až šestou hodinu po tréninku nebo jako lepší varianta klasických proteinových nápojů nebo se s nimi může střídat, zejména s proteiny označenými GF.

5/ AMG CAPS jsou kapsle, zakrývající chuť aminokyselin. Jsou nejdražší formou výrobku pro toho, kdo nemá technické možnosti rozmíchat si nápoj a nebo nesnáší aminokyselinou chuť.

Proč výrobky AMG obsahují hydrolyzát kolagenu?

Ten zde není samoúčelný jen tak.

1/ Jak již bylo uvedeno, volný arginin mimo zátěž není vhodný kvůli katabolickým účinkům. Jenže arginin je u sportovců esenciální aminokyselina, a pokud se berou velké dávky čistých aminokyselin, tak by ve stravě po nějaké době chyběl. Totiž něco jiného je udělat směs pro několikadenní testy aminokyselin, kde není riziko nedostatku argininu, a něco jiného je dát dohromady recepturu pro dlouhodobý příjem velkých dávek aminokyselin tak, aby nevznikl dlouhodobý nedostatek. Hydrolyzáty kolagenu obsahují arginin v nadměrném množství a proto jsou nejvhodnější surovinou pro jeho doplňování.

2/ Hydrolyzát kolagenu je rychle a dobře stravitelný v každou dobu a nejen v době trávicích vrcholů žaludku.

3/ Hydrolyzát kolagenu výborně stimuluje tvorbu vazivové tkáně (šlachy, klouby). A pokud mají svaly růst, je pro ně limitující zpevnění šlachy, jinak organismus nedovolí další zvětšování svalů. Takže volné aminokyseliny by sice podporovaly regeneraci samotných svalových vláken, ale z dlouhodobého hlediska by svaly jako celek nerostly kvůli slabým šlachám.

Které výrobky jsou nejvhodnější jako doplněk AMG pro dosažení maximálního růstu svalů?

K výrobkům AMG racionálně dále použijte:

Kreatin (asi 3x denně vrchovatou kávovou lžičku)

Kolostrum (ráno na lačno, před tréninkem, po tréninku, před spaním). Množství tablet je otázkou finančních možností, nejlépe celkem 20 i více tablet denně.

Ekdybol ráno na lačno a před tréninkem. Zesiluje stimulační účinek volných aminokyselin v AMG.

Inosin asi hodinu před tréninkem. Oceníte zejména při dřepech a pozvedech.

Pokud ještě dále chcete zvýšit růstový efekt, je vhodné běžnou stravu doplnit výrobky AMINO GF 1 - 9. Kromě toho, že vyvážíte aminokyselinové spektrum, tak doplníte růstové faktory. Pokud používáte vysoké dávky proteinů a aminokyselin obecně, je vhodné doplnit zeleninu v tabletách nebo v přirozené formě.

Použití AMG u vytrvalců

Vytrvalci, pokud chtějí zvětšovat svalovou hmotu, použijí postup jak je uveden výše.

Pokud nechtějí zvětšovat svalovou hmotu, používají pouze výrobek AMG TONIC a to jak před výkonem, tak i po něm, a kromě toho jej mohou použít i během dne s pauzami asi 3-4 hodiny.
Pokud mají problémy s mícháním nebo konzumací nápoje během dne, použijí AMG CAPS a dostatečné dávky sacharidů v jiné vhodné formě (pečivo, ovoce).


www.ikulturistika.cz - každý týden nové články o kulturistice a fitness.
© iKulturistika, lada@ikulturistika.cz
Autor článků nenese žádnou zodpovědnost za škody vzniklé tréninky, jídelníčky apod. uvedenými na těchto stránkách.