FITNESS SPORTOVNÍ VÝŽIVA

Rubriky
  Kulturistika
  Trénink
  Zdravá výživa
  Sportovní výživa
  Zdravé recepty
  Jak zhubnout
  Ostatní
  Jak posilovat?
  Reklama, Ochrana osobních údajů

Nej články
  Cvičení doma
  Kalorické tabulky
  BMI kalkulačka
  Cviky na záda
  Cviky na břicho
  Bílkoviny v potravinách
  Jak přibrat na váze?

Doporučujeme
www.proteiny.com
Kulturistika, fitness

Sportovní barva pro kulturisty

Tento článek je se svolením autora převzatý ze stránek www.nutri-exact.cz.

Tělová barva pro soutěže ve sportovní kulturistice se v ČR nevyrábí kvůli celkově malému prodejnímu množství, které výrobce kosmetiky nezajímá. Dovozy jsou extrémně drahé a cena jednorázového použití odrazuje mnoho závodníků od účastni na méně významných soutěžích, nebo dokonce někteří vystupují na mizerně placených exhibicích nenabarvení. Zejména blonďákům růžová prasátková opravdu sluší.

Docela přijatelnou barvu, cenově velmi příznivou, navíc barevně vyladěnou „na míru“ vašemu odstínu pokožky si můžete vyrobit sami.

V drogerii si kupte potravinářské barvy v sáčku (od firmy Aroco). Minimálně budete potřebovat 3 sáčky oranžové barvy, 1 sáček hnědé čokoládové barvy a 1 sáček červené jahodové barvy. Pozor, nepoužívejte místo červené jahodové barvy červenou malinovou barvu, má nevhodný odstín. Pokud budete barvu dělat poprvé, je vhodné od každé barvy vzít aspoň o jeden sáček více.

Sáčky s barvou postupně rozmíchejte v horké vodě, nejlépe s použitím tyčového mixéru. Začněte na množství vody asi 0,3 l a pokud se všechen prášek nerozpustil, přidejte další vodu. U většiny sportovců vyhovuje výše uvedená základní barevná kombinace sáčků 3:1:1. Vhodná nádoba je skleněná, abyste viděli, jestli na dně je ještě nerozpuštěný prášek. Sklenice by měla mít objem aspoň 2 litry, nebo rozpuštěnou barvu odlijte do vhodné (nejlépe skleněné) nádoby a pokračujte v rozpouštění zbylého prášku dalším postupným přidáváním horké vody. Až se všechna barva rozpustí, teprve potom můžete vyzkoušet vhodnost barevného odstínu, nejlépe na vnitřní straně předloktí. V případě potřeby můžete upravit odstín postupným přidáváním oranžové, hnědé nebo červené barvy. To se týká hlavně osob s hodně světlou nebo více pigmentovanou pokožkou.

V nejjednodušší variantě lze tuto barvu již použít, ale raději ji uložte v ledničce a ne na moc dlouho. Pro větší stabilitu i lepší nanášení je vhodné do barvy přidat francovku Alpa v poměru asi 1 díl francovky na 2 díly barevného roztoku. Pro další vylepšení můžete přimixovat do barvy ještě lžičku práškového, nikoliv granulovaného lecithinu (lze objednat na tomto e-shopu jako doplněk stravy). Hotová barva se může nanášet na pokožku jemným postřikovačem nebo molitanovou houbou, při znečištění oděvu se dá snadno vyprat. Výše uváděné potravinářské barvy jsou syntetické. Pokud jste zastánci barev přírodních, použijte jako oranžovou beta-karoten, jako hnědou karamelové barvivo a jako červenou karmín nebo monascus. Ale tato barviva budete špatně shánět.

Barva může na přechodnou dobu obarvit plasty (mixér), z horké vody může prasknout sklenice nebo se deformovat plast. Barva není určena ke kosmetickému použití jako náhražka opalování pro běžné denní použití. Výrobek není určen k trvalému používání.


www.ikulturistika.cz - každý týden nové články o kulturistice a fitness.
© iKulturistika, lada@ikulturistika.cz
Autor článků nenese žádnou zodpovědnost za škody vzniklé tréninky, jídelníčky apod. uvedenými na těchto stránkách.