SPORTOVNÍ VÝŽIVA

Rubriky
  Kulturistika
  Trénink
  Zdravá výživa
  Sportovní výživa
  Zdravé recepty
  Jak zhubnout
  Ostatní
  Jak posilovat?
  Reklama, Ochrana osobních údajů

Nej články
  Cvičení doma
  Kalorické tabulky
  BMI kalkulačka
  Cviky na záda
  Cviky na břicho
  Bílkoviny v potravinách
  Jak přibrat na váze?

Doporučujeme
www.proteiny.com
Kulturistika, fitness

Jídelníček č. 6 - Endomorf (sklon k tloustnutí)

Tento článek je se svolením autora převzatý ze stránek www.nutri-exact.cz.

Jídelníček pro typ tělesné zátěže: Posilování, tréninky hned ráno brzy po probuzení.
Typ sportovce: Endomorf (sklon k tloustnutí), neregistrovaný.

Hned po probuzení: Kolostrum, HMB, Inosin, zapít nápojem AMG Tonic. Další vhodné doplňky: Liver Beef Tabs, Chlorella, Glutamin, Taurin, Arginin, MSM, případně i Niacin. Doporučení MSM, Argininu a Niacinu platí zejména v případě vyššího věku nad 35 let, a také ranního stresu či čekání na veřejnou dopravu s rizikem prochladnutí. Zapít asi 0,2 l vody nebo AMG Tonic nebo Plasmex. Pokud pracujete duševně náročně nebo trénink hůře psychicky snášíte, je rovněž možno brát Třezalku, Tyrosin a DL-Phenylalanin.

Jako ranní předtréninkový nápoj lze AMG Tonic, vodu, čaj. Ne nadměrnou dávku, měla by odpovídat asi 0,2 litru každých 15 minut, ale také se pití nevyhýbejte.

Celkové dávky výše uvedených výrobků nemusíte přehánět, po ránu by mohly navodit nepříznivé pocity žaludku a podobně. Hlavně však dbejte na dostatek tekutiny, i kdyby to byla jen voda.

Při tréninku: dostatek tekutin, lze AMG Tonic, nebo vodu, čaj.

Asi 10 minut před skončením tréninku je vhodný Ekdybol, HMB, zapít. Pokud to technicky není možné, vezměte je ihned po skončení tréninku.

Hned po skončení tréninku: Nejlépe ihned AMG Gainer, ne nadměrnou dávku. Pokračovat případně Whey Plus AbsoRapid GF nebo Whey Plus AbsoRetard GF nebo AveMax GF. Rovněž současně Liver Tabs, Chlorella, Glutamin. Nepřehánět celkovou dávku sacharidů.

Pokud cvičíte opravdu velmi brzy a do oběda je pauza asi 4-6 hodin, můžete si dopřát snídani. Pokud je oběd po tréninku dříve než za 4 hodiny, nemělo by jídlo mít charakter poměrně vydatné snídaně, ale mělo by se jednat o jídlo spíše charakteru přesnídávky. V neposlední řadě také záleží na rychlosti trávení a výkonnosti Vaší trávicí soustavy. Podle toho si tedy vyberte, kterým typem jídla budete pokračovat a jaké bude jeho celkové množství.

Obecně regeneraci podpoříte Pyridoxinem, Thiaminem a Niacinem, přijatými asi 3-4 hodiny po skončení zátěže.

Různé varianty snídaní:

První možnost - Snídaně tekutá výživa: Rozumná dávka AMG Gainer nebo nebo AveMax GF Gainer. Pokud jste měli hned po tréninku dostatek sacharidového nápoje, můžete asi po 30 až 60 minutách přejít na proteinový nápoj AMG Pro nebo Whey Plus AbsoRapid GF nebo Whey Plus AbsoRetard GF.

Druhá možnost - Varianta klasická snídaně: Obiloviny (pečivo, vločky), sýr, vejce. Velmi vhodné doplnit tabletami AMG Amino GF podle návodu, nebo AMG Caps, tekutiny. Opatrně s obilovinami.

Třetí možnost - Varianta klasická + proteinová: Proteinový nápoj AMG Pro nebo Whey Plus AbsoRapid GF nebo Whey Plus AbsoRetard GF, obiloviny nebo ovoce.

Všechny typy snídaní (nebo náhražkově přesnídávek místo snídaně) je vhodné doplnit: Kreatin, Liver Tabs, Chlorella, rovněž možno Recovital nebo Recovital +C, Pyruvate Ca, Lecithin, Zinek, Chróm. K snídani jsou nevhodné jakékoliv výrobky z masa (vařené nebo pečené, šunka), lze však vývar z masa (polévka).

Přesnídávka:

Možno tekutou výživu jako k snídaní, ale menší, asi třetinové až poloviční dávky. Doplnit zeleninu, případně obiloviny (celozrnné pečivo apod.), zakysaný mléčný výrobek. Doplnit AMG Max nebo AMG Caps nebo AMG Tabs, Kolostrum a HMB.

Celkové množství potravin během dopoledne nesmí být takové, aby omezilo chuť na oběd! Velmi opatrně s obilovinami!

Oběd:

Pokud je to technicky možné, můžete zvolit i tři varianty podobně jako snídani.

Asi půl hodiny před obědem, zejména pokud neobsahuje dostatek bílkovin doplnit AMG Pro nebo Whey Plus AbsoRapid nebo Whey Plus AbsoRetard. Ještě asi 10-15 minut před tímto nápojem je vhodný Ekdybol, Kolostrum, HMB. Oběd:

Libové maso, příloha, zelenina, může být polévka.

Oběd pokud je klasický, tak rovněž doplnit tabletami Amino GF podle návodu.

Dále je vhodné doplnit Kreatin, Liver tabs, Chlorella, Lecithin, Zinek, Chróm.

Svačina:

Podobně jako přesnídávka, nesmí být nadměrná, aby neomezila chuť na večeři.

Večeře:

Libové maso, zelenina, příloha, lze polévku. Doplnit tabletami AMG Amino 1 – 9 GF podle návodu, nebo AMG Pro nebo AMG Max nebo AMG Caps nebo AMG Tabs. Dále je vhodné doplnit Kreatin, Liver tabs, Chlorella, Zinek, Chróm.

Druhá večeře:

V případě pocitu značné únavy z tréninku spíše přijímat sacharidy (celozrnné pečivo, vařená zelenina, ne mrkev) doplnit AMG Amino 1-9 GF nebo AMG Caps nebo AMG Max. V případě pocitu dobrého průběhu regenerace s malou únavou lze AMG Pro, Whey Plus AbsoRetard GF.

Obecně regeneraci podpoříte Pyridoxinem, Thiaminem a Niacinem, přijatými asi 3-4 hodiny po skončení zátěže.

Pokud hůře usínáte, je vhodný Tryptofan asi hodinu před spaním. Také skvěle funguje Melatonin, pokud si jej seženete, ovšem pokud pracujete duševně, může dělat potíže (zhoršovat paměť).

V noci:

Pokud se probudíte, je možno vzít AMG Caps nebo AMG Tabs, Kolostrum a HMB, nápoj AMG Pro. Pokud se v noci neprobudíte na malou potřebu, málo pijete a zahráváte si se zdravím. Pokud se probudíte na malou potřebu dvakrát i víckrát, nic se neděje, hezky se projdete a lépe regenerujete zvýšenou tvorbou růstového hormonu a odvodem dusíkatých katabolitů.

Po celý den je vhodné jednou za 1-2 hodiny vzít 1-2 tablety Gelamax GF Tablety, pokud hodně zatěžujete klouby. Pro maximální růst svalů je nejlepší každé 3 – 4 hodiny přijmout některý z výrobků AMG, v dávce odpovídající nejméně 5 g čistých volných aminokyselin. Během dne je vhodné nechat v ústech rozpouštět tablety Kolostrum. Kolostrum je vhodné používat v kratších intenzivních kúrách 10 – 30 tablet denně po dobu 10 až 30 dnů, nebrat déle než tři měsíce, potom nejméně měsíc pauza.

Pokud možno se snažte asi 5 x denně jíst zeleninu.

Během dne byste každou hodinu měli přijmout asi 0,2 až 0,25 litru (1 hrnek nebo sklenice) tekutin. Jakékoliv doplňky sportovní výživy a nápoje, pokud na ně nejste zvyklí, používejte zpočátku v malých dávkách a postupně si na ně zvykejte, jinak mohou způsobit nepříjemné pocity nebo trávicí potíže. Každý je totiž snáší jinak.

I když je to zpočátku dražší, objednejte si u ochucených nápojů jen malá balení a v alespoň dvou různých příchutích a během dne tyto příchutě střídejte. Nebo si objednejte příchuť „vanilka“, a ta se snáší s přidáváním jiných ochucovadel, jako je kakao, ovocné sirupy a podobně.

Pokud chcete celkově podpořit také činnost jater jako hlavního orgánu regenerace a detoxikace, můžete používat HP Vital Extra Gainer. Zejména vhodné u sportovců nebo osob s předchozími prodělanými chorobami jako je žloutenka, mononukleóza, antibiotika, chemoterapie, léky zatěžující játra, anabolické i jiné steroidy. Při potřebě dlouhodobého vyčištění organismu je vhodné ještě brát Yucca extract tablety.

Pokud jste ve věku nad 40 let, máte vyšší hmotnost (i z rozvoje svalů), používáte velké váhy na čince, nebo rodiče mají problémy s artrózou či obecně s klouby, nebo nejíte maso, pak by bylo vhodné alespoň ráno a před tréninkem brát výrobek AMG AminoCollagen. Rovněž je možno brát na klouby ještě Chondroitin (například s večeří) a Glukosamin (například se snídaní). Nebrat na lačno. Bližší doporučení k výživě kloubů jsou uvedena v článcích.

Při dlouhodobém braní vyšších dávek Niacinu se může zvýšit sklon ke krvácivosti z nosu apod. Stačí jej vysadit na několik dnů, nebo používat multivitamín Vi-Ki s obsahem vitamínu K.

Pokud byste chtěli brát dlouhodobě vysoké dávky oblíbených Liver (Beef) Tabs, je zde určité riziko předávkování vitaminem A, a proto neberte Recovital, ale používejte Megavits nebo B-Multiplex.

Pokud se Vám Ekdybol zdá příliš drahý, používejte BCAA, nebo je můžete kombinovat. Vyšší cena Ekdybolu je však vyvážena jeho vyšší účinností.

MSM není vhodné používat, pokud současně dlouhodobě používáte preparáty obsahující kyselinu acetylsalicylovou nebo nesteroidní antirevmatika. MSM se nesmí kombinovat s alkoholem.

Samozřejmě nemusíte brát všechny výše uvedené výrobky. Úplný začátečník, který není finančně nejsilnější, by měl používat hlavně nějaký vhodný proteinový nápoj, například Whey Plus AbsoRapid (nebo Whey Plus AbsoRetard) a Kreatin. Pokud si to finančně můžete dovolit, nejvýkonnější jsou výrobky řady AMG.

Maso: Jezte jej jen v době, která je v jídelníčku uvedená, jinak je špatně stravitelné. Nemusíte vysoké dávky. Pokud maso nejíte vůbec, nic se neděje, pokud jiné bílkoviny doplňujete AMINO GF podle návodu.

Mléko: Záměrně není uváděno, leckdo jej nepije. Můžete jej používat místo výrobku Bulk GF, pokud jej doplníte AMINO GF-4. Můžete používat místo něj také zakysané mléčné výrobky nebo sýry, raději nízkotučné.

V jídelníčku záměrně není uváděno dávkování. Používejte jej podle etiket a také se snažte být trochu svéprávní, takže zejména při sklonu k tloustnutí nesmíte používat nadměrné dávky sacharidů (příloh), naopak při potížích s nabíráním Vám nepomohou velké dávky vysoko koncentrovaných proteinů, ale spíše lehce stravitelné sacharidy. Při výběru z jednotlivých skupin výrobků doporučujeme prostudovat úvodní text ke každé skupině pod označením „AA INFO“, jsou zde aktualizovány informace, doporučen výběr atd.

Pokud Vám něco z tohoto jídelníčku není jasné a chcete se na něco zeptat, pošlete dotaz. Rovněž si můžete napsat o určité typy jídelníčků pro určitý druh zátěže v určitou dobu. Asi by to zajímalo více čtenářů a podle možnosti jídelníček doplníme. Rovněž tak nás zajímají Vaše poznatky a názory. Tazatele nezveřejňujeme.

Upozornění:

Údaje publikované v tomto dokumentu jsou v souladu se současnými publikovanými odbornými informacemi a nepředstavují záruky v právním smyslu. Text není příbalovým letákem nebo součástí oficiálních informací uváděných na etiketě. Některé informace popisují praktické zkušenosti z používání a mohou se odchylovat od oficiálního návodu uváděného na etiketě. Autor neručí za používání výrobků jiných firem podle tohoto jídelníčku.


www.ikulturistika.cz - každý týden nové články o kulturistice a fitness.
© iKulturistika, lada@ikulturistika.cz
Autor článků nenese žádnou zodpovědnost za škody vzniklé tréninky, jídelníčky apod. uvedenými na těchto stránkách.