SPORTOVNÍ VÝŽIVA

Rubriky
  Kulturistika
  Trénink
  Zdravá výživa
  Sportovní výživa
  Zdravé recepty
  Jak zhubnout
  Ostatní
  Jak posilovat?
  Reklama, Ochrana osobních údajů

Nej články
  Cvičení doma
  Kalorické tabulky
  BMI kalkulačka
  Cviky na záda
  Cviky na břicho
  Bílkoviny v potravinách
  Jak přibrat na váze?

Doporučujeme
www.proteiny.com
Kulturistika, fitness

Doplňky výživy: od tvarohu k hydrolýze

Historie doplňků výživy

Doplňky výživy se během několika let staly fenoménem a neodmyslitelnou součástí světa sportu. Není tomu však tak dlouho, kdy kulturisté jedli syrové hovězí maso a s nechutí polykali vaječné bílky se syrovátkou, aby dosáhli vytouženého objemu. Své o tom ví i Jan Smejkal, který se v oblasti kulturistiky pohybuje přes několik desetiletí.

Vše kolem sportovní výživy se přitom podle Smejkala v dobách socialismu točilo především okolo kulturistiky.

"Kulturistika a kulturisté dokázali v průběhu své krátké existence několika desetiletí vždy rychle a velmi pružně využívat všech vědeckých poznatků na poli sportovní výživy a zároveň vytvářeli i určitou zpětnou vazbu - tedy obohacovali svými praktickými zkušenostmi teorii sportovní výživy," uvádí Jan Smejkal, publicista v oblasti kulturistiky a lektor Krajského svazu osmdesátých let.

Jídelníček, kterým se tehdy závodní kulturisté stravovali dnes připomíná sience-fiction. Průkopnické období, kdy entuziasmus nahrazoval naprostý nedostatek informací je pryč a jediné pravidelné tuzemské zdroje šedesátých let v podobě týdeníku Štart a měsíčníku Trenér se svojí proslulou kulturistickou přílohou, vystřídalo nespočet titulů. Přesto Jan Smejkal na toto krásné průkopnické období vzpomíná rád a prozrazuje recept na tehdejší legendární "objemový koktejl".

"Mohlo by to být jako v extremistické knize o přípravě míchaných nápojů. K připravení objemového nápoje si připravte 400 gramů Laktina (sušené odstředěné mléko), 1 litr mléka, 250 gramů (1 kostka) tvarohu a nezapomeňte ochutit O,5 dcl sirupu," vzpomíná trenér kulturistiky, který s ironií nezapomíná popřát "dobrou chuť", jak to v podobných publikacích na konci bývá zvykem.

Dnešní profesionální sportovci mají z pohledu sportovní výživy na růžích ustláno. Sportovní výživa se netýká jenom oblasti kulturistiky, jak tomu bylo dříve zvykem, ale zasahuje snad do všech koutů sportovního odvětví. Profesionální a vrcholoví sportovci vědí, že bez dostatečné a rozumné výživy nelze pomýšlet na přední pozice. A dokonce kvůli úspěchům nemusí "pít tvaroh".

".Vrcholoví sportovci určitě nenavážou spolupráci s firmou, která by jim dávala jenom hordy peněz, bez toho aniž by si ověřili stoprocentní kvalitu a čistotu výrobků. Kroky u sportovců jsou velice opatrné jelikož jsou zvyklí na jistý druh výživy, něco používají a přejít na jiný druh je odlišné nežli vyměnit například dres," uvádí Richard Zedník, generální ředitel firmy Nutrend, která je leaderem na českém trhu s doplňky sportovní výživy. Jeho slova potvrzuje skutečnost, že se do rukou jeho společnosti nechal svěřit náš současný nejlepší běžkař Lukáš Bauer.

"Lukáš nejdříve půl roku výrobky testoval a zkoušel, nežli vůbec vstoupil do dalšího jednání. Až po půl roce testování a postupném seznámení s doporučenými produkty na různých podnicích a přípravných závodech, jsme vstoupili v jednání s jeho manažerem panem Műllerem z Miller Production. O to je to pro nás spolupráce s Lukášem zajímavější a cennější," říká Richard Zedník.

A jak by své stravovací návyky hodnotil samotný medailonista z Vancouveru a Turína?

"Volím spíše lehčí jídla jako těstoviny či kuřecí pokrmy. Pitný režim nepodceňuji, takže skoro nevyrážím na trénink bez pití. Mimo trénink preferuji vodu a různé minerálky. V přípravě mi od léta ku mé plné spokojenosti hodně pomáhají produkty od Nutrendu a to hlavně produkty z řady Endurodrive. Jmenovitě Regener a Carbosnack." prozrazuje Lukáš Bauer.

Je vidět, že časy se mění. Syrové maso a "objemové koktejly" vystřídaly profesionální výrobky, které nejenom splňují svůj účel, ale svojí kvalitou i přísné antidopingové podmínky.

Sedmdesátá léta plná rekordů a dnes nepovolených prostředků ničících budoucí zdraví sportovců, vystřídala doba o něco méně bohatá na rekordy, zato více bohatá na světové časy skutečné.


www.ikulturistika.cz - každý týden nové články o kulturistice a fitness.
© iKulturistika, lada@ikulturistika.cz
Autor článků nenese žádnou zodpovědnost za škody vzniklé tréninky, jídelníčky apod. uvedenými na těchto stránkách.