OSTATNÍ

Rubriky
  Kulturistika
  Trénink
  Zdravá výživa
  Sportovní výživa
  Zdravé recepty
  Jak zhubnout
  Ostatní
  Jak posilovat?
  Reklama, Ochrana osobních údajů

Nej články
  Cvičení doma
  Kalorické tabulky
  BMI kalkulačka
  Cviky na záda
  Cviky na břicho
  Bílkoviny v potravinách
  Jak přibrat na váze?

Doporučujeme
www.proteiny.com
Kulturistika, fitness

Bolesti kloubů

Tento článek je se svolením autora převzatý ze stránek www.nutri-exact.cz.

Jak léčit bolesti kloubů?

Pokud se s bolestí kloubů obrátíte na nejbližšího ortopéda, tak sice teoreticky postupujete správně, ale vyléčit se musíte sami.

Lékař se jako každý jiný pohybuje v tržním prostředí a potřebuje vydělávat peníze. Pokud se pacient s artrózou vyléčí, tak si lékař moc nevydělá. Naopak, pokud se i přes stálé opakované návštěvy u lékaře situace zhoršuje, tak dojde až k výměně kloubu a následným návštěvám v rámci rehabilitace, což je pro ortopéda mnohem lukrativnější. Například v jedné velmi známé nemocnici je výše prémií lékaře na ortopedii závislá na počtu pacientů, u nichž dojde k výměně kloubů.

Proto také od ortopédů uslyšíte nejčastěji tato tvrzení o doplňcích stravy určených pro kloubní výživu:

1/ „To vůbec nefunguje“

2/ „Stačí jíst občas tlačenku nebo sulc“

3/ „Na to stačí jíst gumové medvídky“

K tvrzení číslo 1.

Lékaři záměrně nebo z nevědomosti pomíjejí opakované výsledky klinických zkoušek, které jasně prokázaly, že naopak kloubní výživa dobře funguje.

K tvrzení číslo 2.

Něco na tom je, ovšem spoléhat se pouze na tento zdroj je problematické. Kolagen ze sulcu nebo tlačenky je špatně stravitelný, a obvykle obsahuje i dost tuku. Měl by se jíst 3 x denně dlouhodobě.

K tvrzení číslo 3.

To je úplný nesmysl. Želatina se v medvídcích používá v bezvýznamném množství, je nahrazena levnějšími surovinami, které neposkytují výživu kloubům. Lze snadno zjistit podle obsahu bílkovin v gumových medvídcích. Pravidelná konzumace tohoto typu výrobků může navodit nejvýše obezitu, kazivost zubů nebo diabetes.

Jak postupovat při artróze, byť i pokročilé?

Artróza je degenerativní onemocnění chrupavky kloubu. Může vzniknout zátěží z práce nebo sportu, nadváhy, i vrozenými poruchami. Rozvíjí se poměrně pomalu, ale dá se až překvapivě relativně rychle napravit, protože chrupavka je nejrychleji regenerující vazivovou tkání.

Co má tvořit složky výživy kloubů?

Vazivová tkáň je tvořena dvěma hlavními složkami, podobně jako pružný skelný laminát. Skelný laminát je tvořen skleněnými vlákny a umělou pryskyřicí. Tato kombinace dává vzniknout velmi kvalitnímu pružnému a pevnému materiálu. Podobně vazivová tkáň je tvořena hlavně vlákny kolagenu a výplňovým materiálem zvyšujícím pružnost a pevnost, a to jsou proteoglykany. Pro zajištění výživy kloubů je tedy vhodné doplňovat tyto obě dvě složky, tedy kolagen (ve formě lépe stravitelného hydrolyzátu) a glukosamin pro tvorbu proteoglykanů. Denní dávka hydrolyzátu kolagenu by měla být asi 10 g, dávka glukosaminu přibližně 1,5 g. Příjem těchto dvou základních složek se rozděluje pokud možno do více denních dávek, například 3 x 1 tobolka glukosaminu a 3 x 6 tablet kolagenu. K tomu je vhodné, ale není nutné udělat si domácí sulc jako čistý vývar z vepřových nožiček nebo kůží (klasicky okořenit jako polévku) a nechat vystydnout a poté odstranit horní vrstvu tuku. Tento sulc se konzumuje 3 – 5 x denně v poměrně malém množství, stačí vzít 1 – 2 lžíce (lze i více podle chuti). Čistý kolagen z vývaru je poměrně špatně stravitelný, ale jeho příjem stimuluje novotvorbu kolagenu.

Rozdělení denní dávky kloubní výživy (zejména kolagenu) do více menších dávek má smysl, protože živiny jsou efektivněji využívány, než když se přijmou pouze v jedné denní dávce.

Jaké lze očekávat výsledky?

U lehčí artrózy přestane bolestivost asi po dvou týdnech. U těžké artrózy je typický případ z poslední doby:

Jeden známý mi v polovině ledna 2011 řekl, že jeho otec má těžkou artrózu. Skutečně velmi špatně chodil i přes používání hole. Na srpen již měl sjednanou výměnu kolenního kloubu. Protože do srpna bylo daleko, doporučil jsem mu denní dávku 20 x Collagen Tabs, 3 x Glukosamin, a k tomu 3 x denně čistý vývar z vepřových nožiček. Začal to ihned používat. V polovině února již bolesti výrazně ustoupily. V polovině března již dopoledne chodil bez hole.

Účinnost

Výše uvedený postup podporuje výživu všech vazivových tkání, typicky ale pomáhá při artróze velkých kloubů končetin. Při bolestech páteře je nutno počítat s tím, že jsou jiného původu (vadné držení těla a pod.).

Které složky výživy kloubů jsou nutné?

Z komerčních důvodů většina firem vyrábějících kloubní výživu používá do tablet pouze glukosamin, chondroitin a MSM. Důvodem je hlavně celkově nízké denní dávkování, které navenek hezky vypadá. Chybí však kolagenová složka, která je základem úspěšnosti. Kromě toho chondroitin a MSM bývají někdy zdrojem problémů. Pokud se někomu nechce denně polykat 15 – 20 tablet s kolagenem, může používat nápoj Gelamax v dávce kolem 30 g, nebo přijímat čistý hydrolyzát kolagenu v prášku v denní dávce asi 10 g, který se rozmíchá do polévky nebo mléka. Je to jedno, Collagen Tabs je v podstatě potravina, hydrolyzát kolagenu stlačený do tablet kvůli jeho technicky snadnému příjmu kdykoliv a kdekoliv, pokud jej můžete zapít.

Základem úspěšnosti boje s artrózou je tedy kombinace kolagen + glukosamin. Je jedno, v jaké formě (nápoj, tablety, tobolky) je používáte.

Pokud klouby již přestanou bolet, je možno postupně snižovat příjem kloubní výživy až na třetinu výše uvedených dávek. Je však vhodné dodržovat určitý byť i minimální příjem kloubní výživy dlouhodobě, například 1 tobolku glukosaminu obden a 3 x denně 1 tabletu kolagenu.


www.ikulturistika.cz - každý týden nové články o kulturistice a fitness.
© iKulturistika, lada@ikulturistika.cz
Autor článků nenese žádnou zodpovědnost za škody vzniklé tréninky, jídelníčky apod. uvedenými na těchto stránkách.