OSTATNÍ

Rubriky
  Kulturistika
  Trénink
  Zdravá výživa
  Sportovní výživa
  Zdravé recepty
  Jak zhubnout
  Ostatní
  Jak posilovat?
  Reklama, Ochrana osobních údajů

Nej články
  Cvičení doma
  Kalorické tabulky
  BMI kalkulačka
  Cviky na záda
  Cviky na břicho
  Bílkoviny v potravinách
  Jak přibrat na váze?

Doporučujeme
www.proteiny.com
Kulturistika, fitness

Mike Mentzer

Mike Mentzer - legenda

Mike Mentzer byl jednou z nejzajímavějších osobností kulturistické historie a to nejen díky svým výsledkům na soutěžích, ale většině z nás se vryl do paměti především jako tvůrce kontroverzní tréninkové metody Heavy Duty. Byl to člověk, který byl vždy pevně přesvědčen o své pravdě a správnosti svých názorů. Jednou dokonce řekl: "Představte si, jak by vypadal Arnold, kdyby trénoval správně...,kdyby trénoval podle mě!"

Mike Mentzer se narodil 15. listopadu 1951 na předměstí amerického města Philadelphie. Měl dva bratry a sestru a po několika letech se celá rodina přestěhovala do městečka Ephrata (Pensylvánie). Bylo mu jedenáct let a malému Mikovi se do ruky dostal kulturistický časopis a o jeho dalším osudu bylo rozhodnuto. K Vánocům si u rodičů vymodlil činku s kterou začal poctivě cvičit ve sklepě jejich domu. V té době vážil 44 kg. Příští rok začal navštěvovat posilovnu Lancaster YMCA. Pod dohledem zkušených majitelů posilovny začal trénovat třikrát týdně a v 15 letech zvládl benč se 160 kg a dal dva dřepy s 225 kg! Ještě jednou připomínám, bylo v 15 letech!!!

Mike začal soutěžit v roce 1969. V tom roce vyhrál soutěž Mr. Lancaster County a příští rok zvítězil na soutěži Mr. Pennsylvania. V roce 1971 startoval na soutěži AAU Mr. Amerika a aniž to mohl vědět, účast na této soutěži patřila k nejdůležitějším milníkům jeho života. Na soutěži totiž startoval a zvítězil Casey Viator, devatenáctiletý žák propagátora vysoce intenzivního tréninku Arthura Jonese. O několik dní později se Mentzer s Jonesem setkal a několikahodinový rozhovor ho přiměl, aby navždy změnil svůj přístup k tréninku. Mezi jeho úspěchy v dalších letech patří první místo na Junior Mr. America 1974 nebo bronzová příčka na Mr. America 1975. V té době začal sepisovat první články o HITu (High Intensity Training) a od roku 1977 začíná psát pro Weidrův časopis Muscle Builder/Power.

Profesionální kariéra Mika Mentzera začala v roce 1979. Bohužel v té době mu také zemřela matka. Mike se přesto dokázal připravit na soutěžní vrchol roku na Mr. Olympia. Mike sice vyhrál těžkou váhu, ale v souboji o absolutní prvenství podlehl o 15 kg lehčímu Frankovi Zanemu. Přesto byl Mentzer mnohými odborníky pasován do role největšího favorita pro další ročník. Na Mr. Olympia 1980 však přišlo velké zklamání a tím bylo až 5 místo (vyhrál Arnold). Tento neúspěch přiměl Mika, aby v 29 letech ukončil kariéru.

Od této chvíle šel jeho život do desíti k pěti... Ztratil skoro všechny příjmy a dokonce strávil několik měsíců v psychiatrické léčebně. Mike se znovu postavil na nohy začátkem 90. let. Začal dělat osobního trenéra, poradenství po telefonu, vydal novou verzi Heavy Duty, otevřel si rehabilitační studio Medex a dokonce opět začal psát do kulturistických časopisů...

Mike Mentzer zemřel 10. června 2001 ve svém bytě v Rolling Hills. O dva dny později zemřel ve stejném bytě i jeho bratr Ray, mimochodem také známý kulturista.


www.ikulturistika.cz - každý týden nové články o kulturistice a fitness.
© iKulturistika, lada@ikulturistika.cz
Autor článků nenese žádnou zodpovědnost za škody vzniklé tréninky, jídelníčky apod. uvedenými na těchto stránkách.