SUPLEMENTY - DOPLŇKY SPORTOVNÍ VÝŽIVY

Rubriky
  Kulturistika
  Trénink
  Zdravá výživa
  Sportovní výživa
  Zdravé recepty
  Jak zhubnout
  Ostatní
  Jak posilovat?
  Reklama, Ochrana osobních údajů

Nej články
  Cvičení doma
  Kalorické tabulky
  BMI kalkulačka
  Cviky na záda
  Cviky na břicho
  Bílkoviny v potravinách
  Jak přibrat na váze?

Doporučujeme
www.proteiny.com
Kulturistika, fitness

Suplementy pro začátečníky

Jaké suplementy zvolit pro začátečníky?

Vzpomínám si na dobu, když jsem začínal. V časopisech a na internetu jsem vídal spousty reklam na doplňky výživy. Pamatuji si, jak v posilovně stály dózy s různými prášky, pěkně vyrovnané vedle sebe... Když jsem je tam viděl, řekl jsem si, že nějaký z nich chci vyzkoušet. Ale jaký? Přiznám se, že můj výběr nebyl zcela šťastný, tím nemyslím výrobce, ale spíš druh suplementu. Pokud jste i vy dnes ve stejné situaci, v jaké jsem byl před lety já, pak právě vám jsou určeny následující řádky...

Na prvním místě by jsem měl zmínit nějaký vitamínový prostředek nebo alespoň vitamín C. Tohle by měl být základ, od kterého byste se měli odrážet.

Pokud bereme vitamíny jako samozřejmost, pak nejzákladnějším suplementem by měl být protein. Pro začátečníka, který ještě není úplně zvyklý na kulturistickou stravu, je docela problém dostat do sebe dostatečné množství bílkovin, potřebných k svalovému růstu. A s tím vám právě pomůže proteiňák. Pro začátečníky bych doporučoval obsah bílkovin mezi 65 až 80 %.

Dále se dá některým začátečníkům doporučit gainer (sachariďák). Tím "některým" myslím především tzv. hardgainery. Pokud nevíte, co tento výraz znamená, tak je to člověk, který má 190 cm a 55 kg. To samozřejmě trochu přeháním, znamená to člověk obtížně přibírající. Takže pokud je pro vás každé kilo navíc důvod k radosti, pak je pro vás gainer vhodný.

Teď na řadu přichází kreatin. Možná jste jako začátečník slyšeli o skoro až "zázračných" účincích tohoto suplementu. Předem vás varuji, kreatin je účinný, ale zázraky od něj nečekejte. A teď k tomu, proč ho uvádím až na čtvrtém místě. Kreatin totiž pro úplné začátečníky není potřeba. V té době totiž budete růst velmi rychle i bez kreatinu. Kreatin si nechte do zásoby do doby než přijde první stagnace (zastavení růstu). Pokud byste chtěli slyšet nějaký časový údaj, tak s kreatinem začněte až tak po půl až třičtvrtě roce pravidelného cvičení.

A to je vše. Věřte mi, že pro začátečníky nemají žádné jiné suplementy smysl.


www.ikulturistika.cz - každý týden nové články o kulturistice a fitness.
© iKulturistika, lada@ikulturistika.cz
Autor článků nenese žádnou zodpovědnost za škody vzniklé tréninky, jídelníčky apod. uvedenými na těchto stránkách.