FITNESS TRÉNINK

Rubriky
  Kulturistika
  Trénink
  Zdravá výživa
  Sportovní výživa
  Zdravé recepty
  Jak zhubnout
  Ostatní
  Jak posilovat?
  Reklama, Ochrana osobních údajů

Nej články
  Cvičení doma
  Kalorické tabulky
  BMI kalkulačka
  Cviky na záda
  Cviky na břicho
  Bílkoviny v potravinách
  Jak přibrat na váze?

Doporučujeme
www.proteiny.com
Kulturistika, fitness

Přítahy velké činky
v předklonu

Jak provádět přítahy velké činky v předklonu?

Přítahy velké činky v předklonu patří spolu se shyby a mrtvým tahem k tomu nejlepšímu, co můžete mezi cviky na záda najít. Tento cvik můžete cvičit minimálně dvěma způsoby - nad- a podhmatem, tak se dnes na něj podíváme a vysvětlíme si základní rozdíly.

Základní provedení cviku, ať už nadhmatem nebo podhmatem je následující. Uchopte činku, pokud cvičíte podhmatem, tak asi na šířku ramen, jestliže cvičíte nadhmatem, tak o něco dále. Předkloňte se asi do úhlu 45 stupňů se zemí, dejte si pozor, aby jste nekulatili spodní záda, a začněte přitahovat činku k břichu a zpět.

Z tohoto základního popisu provedení cviku by se mohlo zdát, že existují pouze dva druhy - nadhmat a podhmat, ale není to tak jednoduché (proto jsem na začátku psal "minimálně" dva způsoby), ale k tomu se dostanu až za chvíli. Nyní si popíšeme nejdůležitější rozdíly v zapojení svalů u provedení cviku nad- a podhmatem.

Rozdíl v zapojení svalů sice není úplně ohromující, u obou provedení především pracují záda jako celek, ale přece jen dochází k rozdílům, které mají na rozvoj svalstva zad větší vliv.

  • U provedení nadhmatem se ve větší míře zapojují především latissimy (tzv. "křídla", která nám vytvářejí pěkný V-tvar trupu), dále střední až horní část trapézového svalu a také sval rombický, který se nachází pod trapézem, takže ho z podstatné části nemůžeme vidět, ale jeho velikost má vliv na hloubku zádových svalů.
  • U podhmatu dochází také k zapojování latissimů, ale spíše jejich spodní části (což se nám samozřejmě taky může někdy hodit), dále se zapojují dolní a střední trapezy a stejně jako předtím sval rombický.

Základní rozdíl je tedy už asi všem patrný. U nadhmatu se více zapojuje horní část zad a u podhmatu zase střední záda.

Jak už jsem ze začátku psal, tohle nejsou jediné rozdíly, jak můžeme tento cvik provádět. Další možností je změna úhlu předklonu zad. U provedení cviku jsem napsal, že byste se měli předklonit do úhlu 45 stupňů s podlahou. Tak zní základní doporučení, které je často doporučováno a pravděpodobně správně, ale existují i jiné možnosti (a tím rozhodně nechci říct, že jsou špatné).

  • Záda téměř vodorovně s podlahou. Tohle provedení se už v dnešní době v posilovnách prakticky nevídá, ale pokud byste se podívali na tréninky borců ze starších dob, tak byste tam tuto variantu určitě našli. Ať už takto budete cvičit nad- nebo podhmatem, bude docházet k menšímu zapojování horní části zad a naopak se více zapojí jejich střed.
  • Jiný způsob je téměř obrácený, to ale neznamená, že byste stáli zcela rovně. Stále musíte být předkloněni, ale je to v úhlu větším, než je doporučovaných 45 stupňů. V tomto případě naopak dochází k zásadnějšímu zapojení horní části zad.

Přítahy velké činky v předklonu - a to jakákoliv jeho varianta - je skvělý cvik, který by neměl ve vašem tréninku chybět.


www.ikulturistika.cz - každý týden nové články o kulturistice a fitness.
© iKulturistika, lada@ikulturistika.cz
Autor článků nenese žádnou zodpovědnost za škody vzniklé tréninky, jídelníčky apod. uvedenými na těchto stránkách.