Cvičením proti demenci
Pravidelné cvičení snižuje riziko stařecké demence, a to v průměru až o 40 %. Odvolává se na to studie amerického týmu z Group Health Cooperative při Washingtonské univerzitě v Seatlu.
Výzkumný tým shromáždil skupinu 1740 lidí starších 65 let, kteří měli na začátku pokusu dobré rozpoznávací funkce. Účastníci hlásili, jak často týdně provozovali cvičení delší patnácti minut v rámci aktivit od procházky po plavání. Výzkumníci registrovali fyzické veličiny jako sílu stisku a rychlost chůze, které vyhodnocovali každé dva roky. Souběžně s tím prováděli testy, zda se u osoby nerozvíjí nějaká forma demence.
Po šesti letech se porucha poznávacích a chápacích schopností rozvinula u 158 osob, z nichž 107 postihla dokonce Alzheimerova choroba. Avšak u těch, kteří provozovali tělesná cvičení alespoň třikrát týdně, bylo riziko rozvinuté demence o 38 % nižší než u lidí, kteří tělesné aktivity nehlásili.
Výsledky dále ukázaly, že ještě větší šanci vyhnout se demenci mají tělesně slabší lidé, pokud podrobí tělo pravidelné námaze. Lidé, kteří vykazovali desátý stupeň fyzické odolnosti z šestnáctibodové stupnice, měli riziko demence snížené o 42 %. Ve skupině lidí s dvanáctým bodem fyzické odolnosti se riziko snížilo o 25 %.
Jeden z výzkumníků Paul Crane uvedl, že biologický mechanismus za tak významným poklesem rizika není znám, ale může prý jít o příznivý vliv cvičení na kardiovaskulární systém, ve kterém se proto tak rychle nevytvářejí sraženiny. Tyto sraženiny totiž brání správné výživě a funkci mozku.
|