SUPLEMENTY - DOPLŇKY SPORTOVNÍ VÝŽIVY |
| Růstové faktory I.
Co to jsou růstové faktory?Tento článek je se svolením autora převzatý ze stránek www.nutri-exact.cz. Anabolické steroidy jsou po právu označovány jako klíčový fenomén v ovlivňování sportovní výkonnosti ve 20. století. Jejich "kariéra" byla zahájena počátkem 30. let minulého století, kdy byly anabolické steroidy vyráběny jako veterinární léčivo a kolem roku 1935 je příznivci posilování již hromadně používali jako prostředek podporující růst svalové hmoty, což druhotně vedlo k masovému rozvoji "body-buildingu", a to nejen ve smyslu sportovní disciplíny, ale i jako podpora tělesného vzhledu např. u herců. Steroidy přešly rychle i do ostatních sportů. Protože v dřívější době byly za doping považovány pouze látky, které zvyšují okamžitý výkon, nebyly steroidy dlouho na dopingovém seznamu a byly běžně používány ve všech sportech a to i v mezinárodní úrovni jako skrytý prostředek politické propagandy. Přestože oficiálně byly anabolické steroidy zakázány a zařazeny na dopingový seznam v polovině 70. let, tak ještě v současné době některé profesionální sportovní soutěže používání anabolických steroidů nekontrolují. Jejich zařazení mezi dopingové látky neznamenalo jejich konec, ale pouze větší utajení používání, distribuce a zvýšení ceny na černém trhu. Dokonce někdy dealeři těchto drog tvrdí klientům, že se jedná o neškodné léky na úpravu metabolismu. Zákaz současně také znamenal hledání a vývoj nových typů látek podobného působení biochemicky příbuzných s dříve zakázanými, které by jako novinky po určitou dobu nebyly zjišťovány při dopingových kontrolách. Zejména to měly být různé látky přírodní povahy tělu vlastní, které nějakým způsobem mohou ovlivňovat metabolismus, regeneraci a podobně. Do této skupiny spadá kreatin, pyruvát, HMB, inosin a další. Některé z nich mají poměrně příznivé účinky na zvyšování sportovní výkonnosti, z hlediska dlouhodobého však účinnosti anabolických steroidů zdaleka nedosahují. Mezi tyto přírodní látky tělu vlastní patří také růstové faktory, dopingovým testováním neprokazatelné, jejichž existence je známa delší dobu, avšak dosud nebyly příliš efektivně využívány. Nazývají se růstové faktory (Growth Factors). Tyto látky patří mezi biologicky aktivní polypeptidové růstové faktory, které se podobají hormonům peptidového typu. Ve tkáni se váží na specifické proteinové receptory na povrchu některých buněk, které pak svým působením vyvolávají dělení buněk (mitózu) a urychlují buněčné reakce, které následně vyvolávají tvorbu dalších vlastních cytokininů a cytoplasmových faktorů, replikaci DNA a jiné. Protože jsou to relativně jednoduché látky, jsou účinné nejen v organismu, ve kterém jsou tvořeny, ale působí i u jiných živočišných druhů. V praxi tedy tyto látky, získané z hospodářských zvířat jsou účinné i u člověka. Nejznámější a nejvíce prozkoumané jsou růstové faktory, označované zkratkami:
Zejména ve skupinách IGF a TGF existují další zajímavé podskupiny, které se rozlišují číselně nebo symboly alfa, beta. Růstové faktory ještě čeká další zkoumání, protože bylo zjištěno, že spektrum jejich účinků je poměrně široké, všechny nejsou dosud známé a nezpůsobují pouze jedinou úzce specifickou reakci. Z hlediska sportovního využití mají atraktivní vlastnosti, kam patří zejména obecné účinky na růst svalové tkáně a zvyšování imunity. Například IGF zvyšuje anabolické procesy v buňkách a dokáže u čerstvě přerušených nervů obnovit jejich srůst. Pouze na okraj, ukazují se jako účinné při zjištění výskytu nemoci zvané roztroušená skleróza (což je druh poškození nervových obalů), kdy je však nutné je nepřetržitě používat co nejdříve při stanovení této nemoci. TGF ovlivňuje kvalitu epitelové tkáně (sliznice) a jejich odolnost vůči infekci. Co však zajímá sportovce je to, že silně podporuje obnovu svalové tkáně poškozené tréninkem (mikrotraumata svalových vláken), což je zdroj takzvané nelaktátové svalové bolesti, a rychlá obnova poškozených svalových vláken znamená i jejich rychlý růst (superkompenzaci). Kromě toho TGF zvyšuje tvorbu vlastních imunoglobulinů (Ig), jako základních látek tvořících obranyschopnost organismu. EGF podporuje tvorbu podkožních buněk. Pokud tyto růstové faktory nevznikají v místě obvyklém (např. EGF v podkoží), ale jsou dodávány formou preparátů, tak působí obecně v širším rozsahu především ve tkáních s vyšším metabolickým požadavkem (namáhané svaly sportovců). Znovu je třeba připomenout, že růstové a imunitní reakce jsou vlastní všem výše uváděným růstovým faktorům. Pokračování článku na stránky přidám příští týden. Související:
|
|
www.ikulturistika.cz - každý týden nové články o kulturistice a fitness. © iKulturistika, lada@ikulturistika.cz Autor článků nenese žádnou zodpovědnost za škody vzniklé tréninky, jídelníčky apod. uvedenými na těchto stránkách. |