ANATOMIE |
| Svaly paže - musculus biceps brachii
Musculus biceps brachii - jeden ze svalů bicepsuPokud se řekne svaly paže, většinu z vás asi napadne biceps a triceps, což je v zásadě správně, ale přecejen je skutečnost trochu složitější. BicepsBiceps můžeme "rozdělit" na tři svaly:
Všechny tyto svaly jsou takzvanými flexory, neboli ohýbači, loketního kloubu. Současně jsou také pomocnými svaly při práci ramene. Největší z těchto svalů je dvouhlavý sval pažní, který, jak už sám název napovídá, se skládá z dvou hlav - dlouhé hlavy, která začíná šlachou v ramením kloubu a krátké hlavy. Obě hlavy se poté spojují ve společné bříško svalu, který pak končí úponem na vřetenní kosti. Dvouhlavý sval pažní se zapojuje při ohýbání předloktí (např. klasický bicepsový zdvih s velkou činkou) a při něktrých pohybech v rameni - upažování, připažování a předpažování. Tento sval je "nejviditelnější" ze svalů přední části paže, což zapříčiňuje, že na něj je zaměřen i největší počet cviků. Sval hákový je zvláštní tím, že ačkoliv je umístěn na přední straně paže, tak se při běžných bicepsových svicích nezapojuje. To je dáno jeho umístěním - začíná totiž už na lopatce a svůj úpon má už v polovidě délky kosti pažní. Sval hákový pomáhá při připažení k tělu a při předpažování. Posledním svalem, který si dnes projdeme je hluboký sval pažní. Ten se nachází pod dvouhlavým svalem pažním (úpon má na horní části loketní kosti), a pokud byste se na něj chtěli víc zaměřit, tak vhodný cvik jsou kladivové zdvihy. V příští části anatomie se podíváme na triceps.
|
|
www.ikulturistika.cz - každý týden nové články o kulturistice a fitness. © iKulturistika, lada@ikulturistika.cz Autor článků nenese žádnou zodpovědnost za škody vzniklé tréninky, jídelníčky apod. uvedenými na těchto stránkách. |