OSTATNÍ

Rubriky
  Kulturistika
  Trénink
  Zdravá výživa
  Sportovní výživa
  Zdravé recepty
  Jak zhubnout
  Ostatní
  Jak posilovat?
  Reklama, Ochrana osobních údajů

Nej články
  Cvičení doma
  Kalorické tabulky
  BMI kalkulačka
  Cviky na záda
  Cviky na břicho
  Bílkoviny v potravinách
  Jak přibrat na váze?

Doporučujeme
www.proteiny.com
Kulturistika, fitness

Tréninkový plán pro začátečníky do posilovny

Tréninkový plán pro začátečníky

Pokud jsi začátečník a v posilovně jsi byl pouze několikrát, nebo se do ní teprve chystáš a chceš se "teoreticky připravit", pak je následující článek určen právě pro tebe.

Prvně bych se chtěl věnovat chování v posilovně... Nebojte se, nebudu vás poučovat, že máte zdravit apod.

  1. Nechte si poradit od zkušenějších návštěvníků posilovny. Když za vámi přijde někdo, kdo je dvakrát širší než vy, je předpoklad, že o cvičení něco ví. Takže není na místě poslat někoho takového pryč, nebo dokonce někam jinam. To byste nemuseli dobře dopadnout. Samozřejmě, že máte svoji hlavu a pokud se vám budou rady zdát jako nesmyslné, zeptejte se proč to tak je. Dotyčný by měl být schopen vše, co říká, obhájit.
  2. Ptejte se - v každé posilovně by měla být zkušená obsluha, která musí o cvičení něco vědět. Tohle bohužel není pravidlem, proto pokud jste začátečník, najděte si takovou posilovnu, ve které vám budou schopni poradit. Žádný učený ještě z nebe nespadl.
  3. Ručník - většinou se doporučuje brát si s sebou při cvičení ručník a pokládat ho na opěrky a sedadla, na kterých cvičíte. Popravdě, za ty roky co cvičím, jsem trénoval už v několika posilovnách a ještě jsem neviděl, že by to někde bylo nějak masověji rozšířeno. Občas se sice objeví člověk, který to tak praktikuje, ale mezi stálými návštěvníky jde spíš o vyjímku. Proto pokud to po vás nebude vyžadovat obsluha, je to jen na vás.

A teď k něčemu důležitějšímu, než je to, že někde necháte pár kapek potu - k tréninku.

Tréninkový plán pro začátečníky do posilovny

Tomu, jak si rozdělit cvičení jednotlivých partií do dní jsem se už věnoval v článku Tréninkový split. Nedávno jsem v posilovně viděl, jak kluk, který byl v posilovně úplně poprvé, požádal obsluhu u baru, aby mu poradil, jak a co má cvičit. A ten ho nechal celou hodinu cvičit jen a jen záda. Takže jel stahování kladky na hrudník, veslování, přítahy T-osy... To je samozřejmě úplně špatně. Takže pokud začínáte:

  1. cvičte celé tělo v jednom tréninku. Maximálně bych doporučil rozdělení např. na horní a dolní polovinu. Ale to si můžete přečíst ve zmiňovaném článku.
  2. počty opakování držte okolo 15, a to alespoň první měsíc. V této době by vám nemělo jít o extrémní nárůst síly nebo hmoty. Ze všeho nejdřív se musíte naučit cítit svaly a používat správnou techniku.
  3. nezapomínejte cvičit nohy - pokud totiž u posilování vydržíte, budete toho později litovat.

Uvědomuji si, že jsem zde nezmínil všechno, ale doufám, že i tohle někomu z vás pomůže.


www.ikulturistika.cz - každý týden nové články o kulturistice a fitness.
© iKulturistika, lada@ikulturistika.cz
Autor článků nenese žádnou zodpovědnost za škody vzniklé tréninky, jídelníčky apod. uvedenými na těchto stránkách.