SUPLEMENTY - DOPLŇKY SPORTOVNÍ VÝŽIVY

Rubriky
  Kulturistika
  Trénink
  Zdravá výživa
  Sportovní výživa
  Zdravé recepty
  Jak zhubnout
  Ostatní
  Jak posilovat?
  Reklama, Ochrana osobních údajů

Nej články
  Cvičení doma
  Kalorické tabulky
  BMI kalkulačka
  Cviky na záda
  Cviky na břicho
  Bílkoviny v potravinách
  Jak přibrat na váze?

Kofein

Co je to kofein?

Kofein patří vedle alkoholu a tabáku mezi takzvané "legální drogy". Kofein však, narozdíl o zbylých dvou, může být pro sportovce prospěšný a proto se na něj dnes trochu podrobněji podíváme.

Hned v první větě jsem použil slovo "drogy", ale protože nejde o zakázanou látku, tento článek se objevil v rubrice suplementy. Myslím, že někdy do roku 2004 zakázaný byl, ale stejně byl dán poměrně benevolentní limit. Je to logické, protože kdyby byl kofein úplně zakázaný, vrcholoví sportovci by si nemohli dát šálek kávy, kakaa, koly, kousek čokolády... Jistě sami uznáte, že by to byl nesmysl.

Kofein - stimulant

Kofein patří ve sportu (kulturistice) mezi významné stimulanty. Odtud právě pocházejí snahy o jeho omezení. Kofein pomáhá povzbudit mozkovou i srdeční činnost a tak vlastně pomáhá oddálit objektivní příznaky únavy. To je zažité pravidlo, které ale podle posledních výzkumů nemusí být úplně pravdivé. Nové pokusy totiž ukázaly přímý účinek kofeinu na kontrakci kosterního svalstva a to ve větší míře než působení na látkovou výměnu nebo na působení hormonů. (Pokud jste poslední větě neporozuměli nevadí, čtěte dál, pokusím se to vysvětlit) Kofein funguje tak, že pomáhá přenášet draslík z mimobuněčných tělesných tekutin do svalových buněk. Draslík poté uvnitř buněk podporuje svalovou kontrakci (smršťování svalů), takže se cítíte "nabytí energií".

Draslík také souvisí s diuretickými účinky (odvodněním) kofeinu. Draslík totiž sám o sobě "vytlačuje" vodu z těla. To se hodí především závodním kulturistům těsně před soutěží a ti toho také hojně využívají.

Kofein také podporuje odbourávání tuků při fyzickém výkonu.

Ve studii prováděné universitou Christ Church College v Canterbury běhalo 18 běžců na vzdálenost 1500 m. Před prvním během dostali kávu bez kofeinu a průměrný čas skupiny byl 4 minuty a 50 vteřin. Před druhým pokusem dostali stejní běžci 200 mg kofeinu (dva silnější šálky kávy) a jejich průměrný čas byl 4:46. Přitom 14 z nich zaběhlo lepší čas.

Okolo kávy a potažmo kofeinu existuje několik nebezpečí, o kterých bych se měl také zmínit. V první řadě je to možnost vzniku závislosti na kofeinu. Pokud bude pít kávu s mírou (řekněme dva tři šálky denně), nemusíte se něčeho takového obávat, ale při větších "dávkách" už je taková možnost reálná. Dále je tu možnost předávkování kofeinem. To se projevuje především zvýšeným neklidem a bušením srdce, ale také dlouhodobou nespavostí. Kofein vás může dokonce i zabít (ale nebojte se, uvádím to zde spíše jako "zajímavost"). Smrtelná dávka se pohybuje okolo 150mg/kg. To znamená, že byste museli vypít minimálně 100 šálků kávy najednou.

I přes tato rizika, která jsou však, pokud nejste chronický pijan kávy a Red Bullu, minimální, vám může šálek kávy, vypitý tak 20 minut před tréninkem, pomoci k zvýšení výkonu v posilovně a tedy i k lepším svalovým přírůstkům.

Mimochodem, pokud byste chtěli kofein vyzkoušet jako suplement, tak vám jeden takový nabízíme z našem e-shopu. Kofein najdete zde.


www.ikulturistika.cz - každý týden nové články o kulturistice a fitness.
© iKulturistika, lada@ikulturistika.cz
Autor článků nenese žádnou zodpovědnost za škody vzniklé tréninky, jídelníčky apod. uvedenými na těchto stránkách.