FITNESS TRÉNINK

Rubriky
  Kulturistika
  Trénink
  Zdravá výživa
  Sportovní výživa
  Zdravé recepty
  Jak zhubnout
  Ostatní
  Jak posilovat?
  Reklama, Ochrana osobních údajů

Nej články
  Cvičení doma
  Kalorické tabulky
  BMI kalkulačka
  Cviky na záda
  Cviky na břicho
  Bílkoviny v potravinách
  Jak přibrat na váze?

Doporučujeme
www.proteiny.com
Kulturistika, fitness

Aerobní cvičení

Aerobní cvičení na spalování tuků?

Valná většina návštěvníků posiloven do nich poprvé přišla a asi i stále chodí, aby zlepšili svoji postavu. Bohužel někteří z nich zapomínají, že pouze zvedáním činek toho pravděpodobně nedosáhnou. Dalším faktorem, který nám k tomu, samozřejmě společně se správnou stravou může pomoci, je aerobní cvičení.

Možná si teď říkáte, že vás například šlapání na stacionárním kole nebo na steperu nebaví. Dobře, máte pravdu, mě taky, takže si musíte najít činnost, která vás bavit bude. Baví vás hrát fotbal? Pak můžete od jara do podzimu chodit hrát. Jestliže vás baví jezdit na kole v přírodě, tak není nic jednoduššího. Pokud vás baví plavat, tak si jděte dvakrát třikrát týdně zaplavat... Možností je spousta.

Uznávám, že provozovat aerobní činnost je mnohem jednodušší v období okolo léta, ale na vytrvalostní trénink nezapomínejte ani zimě. V tu dobu je sice většina z nás v objemovém tréninku, ale i v tuto dobu je pro nás aerobní trénink důležitý.

Výhody aerobního cvičení

Ať už v jakékoliv části přípravy:

  • Aerobní cvičení výrazně pomáhá při odbourávání přebytečného tuku. To samozřejmě platí pro období, kdy se snažíte "něco" shodit. V objemové přípravě nám zase pomáhá, abychom tolik tuku nepřibírali.
  • Pokud si po tréninku (především nohou) sednete na kolo a budete šlapat 20 až 30 minut, tak vám zaručuji, že i po tom nejbrutálnějším tréninku budete druhý den cítit buď jen velmi malé nebo dokonce žádná pálení v procvičovaných svalech. To bude způsobeno tím, že aerobní trénink odplaví většinu odpadních látek vznikajících při posilovacím tréninku (především kyseliny mléčné) a způsobujících pozdější pálení ve svalech. Tohle je první důkaz, že provádět aerobní trénink se vyplatí i v době, kdy se nesnažíte zhubnout.
  • Aerobní cvičení posiluje srdce a celý kardio-vaskulární systém. V dnešní době jsme ze všech stran bombardováni strašákem cholesterolu. Přitom právě vytrvalostní trénink chrání srdeční cévy před nadměrným usazováním cholesterolu a do jisté míry jej dokonce dokáže odbourávat. To je druhý důkaz.
  • Vytrvalostní trénink zlepšuje kapilarizaci organismu a podporuje tak výkon. Kapiláry jsou koncová rozvětvení hlavních cév a slouží k zásobování buněk kyslíkem a živinami. Čím víc vlásečnic tedy protkává organismus, tím lepší je zásobování těla kyslíkem a živinami. Pravidelným vytrvalostním tréninkem se vytvářejí nové kapiláry, prodlužují se již existující vlásečnice, činnost obnovují "spící" kapiláry a optimalizuje se zásobování organismu kyslíkem. Třetí důkaz.

Někdy příště vám popíši, různé způsoby, jak aerobní cvičení provádět.


www.ikulturistika.cz - každý týden nové články o kulturistice a fitness.
© iKulturistika, lada@ikulturistika.cz
Autor článků nenese žádnou zodpovědnost za škody vzniklé tréninky, jídelníčky apod. uvedenými na těchto stránkách.