FITNESS TRÉNINK

Rubriky
  Kulturistika
  Trénink
  Zdravá výživa
  Sportovní výživa
  Zdravé recepty
  Jak zhubnout
  Ostatní
  Jak posilovat?
  Reklama, Ochrana osobních údajů

Nej články
  Cvičení doma
  Kalorické tabulky
  BMI kalkulačka
  Cviky na záda
  Cviky na břicho
  Bílkoviny v potravinách
  Jak přibrat na váze?

Doporučujeme
www.proteiny.com
Kulturistika, fitness

Objemový trénink pro nabírání hmoty

Objemový trénink - tři základní cviky

Kolik cviků potřebujete, abyste procvičili celé tělo? A jaké to jsou? To jsou otázky, na které by měl znát odpověď každý, kdo to myslí s posilováním alespoň trochu vážně. V posilovně často vídám kluky i starší chlapy, jak chodí po posilovně a přechází od jednoho "zbytečného" cviku k jinému. Cvičí bicepsový cvik na kladkách, tricepsové stahování kladky jednou rukou a dokonce podhmatem, cvičí osm sérií na předloktí... Abych uvedl slovo "zbytečné" na pravou míru, tyto cviky vám samozřejmě také mohou pomoci, ale pouze jako doplněk a ne, jak si někdo myslí, aby tvořily základ vašeho tréninku.

Objemový trénink pro nabírání hmoty

Dřep, benč, mrtvý tah. To je ono, to jsou ta slova, která znamenají cestu k úspěchu. Věřím, že to víte, ale nikdy není na škodu si to připomenout. Z těchto cviků by se měl skládat váš objemový trénink pro nabírání hmoty.

Díky dřepu budete mít obvod stehen rovnající se obvodu pasu vaší přítelkyně, budete v nich mít sílu a díky ní získáte mnohem větší stabilitu. Dřepy jsou tak náročným cvikem, že způsobí vylučování velkého množství růstového hormonu, což podpoří růst i ostatních svalů, které se při dřepu vůbec nezapojují.

Benč vám zajistí sílu, mohutnost, i objem hrudníku (a z části i ramen), kterých nemůžete dosáhnout žádným jiným cvikem. Naštěstí benč je u většiny návštěvníků posiloven poměrně dost oblíbeným cvikem, takže se nemusí propagovat, jako zbylé dva.

Jednou jsem v posilovně viděl dva kluky, jak se pokoušeli cvičit mrtvý tah. Záměrně píšu "pokoušeli". Na čince měli naloženo asi 50 kg a po pravdě, moc jim to nešlo. To by ale nevadilo, přece jen z jejich slov bylo poznat, že ho asi cvičí poprvé. Jenže za chvíli jeden z nich řekl: "Tohle není cvik pro mě." Druhý mu na to jen přikývl a oba opět skončili u veslování. Bohužel, oba dva se mýlili. Kdyby totiž u mrtvého tahu vydrželi, zajistili by si skvělý růst objemu zad i zadní části stehen, výrazně by se jim zpevnili vzpřimovače (spodní záda) a do rukou by dostali neuvěřitelný stisk. Říká se, že mrtvý tah je hned po dřepu nejdůležitějším cvikem, ale já myslím, že je úplně stejně důležitý.

Doplňkové cviky

I přesto, že těmco cvikům říkám "doplňky", nemyslete si, že se jedná o nějaké ulejvácké cviky. Ve vztahu k "silné trojce" jde o doplněk, ale jinak to jsou plnohodnotné základní objemové cviky. Takže jaké to jsou?

Shyby vám zajistí ničím nenahraditelný V-tvar trupu a zapojí i bicepsy, přítahy v předklonu podpoříte mrtvý tah, kliky na bradlech zapojí spodní část hrudníku, ramena a tricepsy, pullover zapojí opět hrudník, tricepsy a z části i latissimy, ještě čelní tlak na ramena a výpony na lýtka a je to všechno.

Jak tak počítám, bohatě stačí osm cviků (v krajním případě klidně i tři!). Osm cviků, jimiž se dá velmi snadno procvičit celé tělo (mimo břicha). Můžete vyzkoušet plno jejich kombinací a variací a uvidíte, že se dočkáte mnohem lepších výsledků v nabírání svalové hmoty, než jste si doposud mysleli, že je vůbec možné.


www.ikulturistika.cz - každý týden nové články o kulturistice a fitness.
© iKulturistika, lada@ikulturistika.cz
Autor článků nenese žádnou zodpovědnost za škody vzniklé tréninky, jídelníčky apod. uvedenými na těchto stránkách.