FITNESS TRÉNINK

Rubriky
  Kulturistika
  Trénink
  Zdravá výživa
  Sportovní výživa
  Zdravé recepty
  Jak zhubnout
  Ostatní
  Jak posilovat?
  Reklama, Ochrana osobních údajů

Nej články
  Cvičení doma
  Kalorické tabulky
  BMI kalkulačka
  Cviky na záda
  Cviky na břicho
  Bílkoviny v potravinách
  Jak přibrat na váze?

Doporučujeme
www.proteiny.com
Kulturistika, fitness

Ubírané série

Sestupné série

Ubírané série, někdy se také můžete setkat s názvem sestupné série, patří k tomu nejtěžšímu (nejintenzivnějšímu), co nám kulturistický trénink nabízí. Z toho vyplývá, že zkoušet tuto tréninkovou metodu, by měl jen ten, kdo už má v posilovně něco odcvičeno, ale určitě ne začátečník.

Metoda ubíraných sérií se podobá druhé části dvojité pyramidy, ale pyramidový trénink je proti tomu hra pro děti v mateřské školce. Takže jak na to? V první řadě se musíte důkladně rozcvičit a pokud jindy rozcvičení zdůrazňuji, tentokrát to musím zdůraznit dvojnásob. Budete totiž začínat s poměrně těžkou váhou a tak byste si bez pořádného rozcvičení mohli něco udělat a to určitě nechcete. Stačit by měly dvě série s lehčí váhou a asi tak 15 opakování. Také bych se měl zmínit, že není dobré cvičit ubírané série sám, ale měli byste u sebe mít někoho, kdo vám pomůže. A teď to začne. Ubírané série spočívají v tom, že si na první sérii naložíte váhu, s kterou zvládnete okolo šesti opakování. Pokud tedy na benč zvládnete 100 kg pro jedno opakování, naložte si na první sérii asi 85 kg. S těmi zvládnete řekněme těch 6 opakování. Ihned jakmile docvičíte si uberete asi 15 kg. Právě v tuto chvíli se vám bude hodit sparring, protože vám pomůže rychleji sundat závaží. Ale vraťme se k tréninku. Co nejrychleji jste ubrali závaží a na čince máte nyní naloženo 70 kg, s kterými vás čeká dalších 5 až 6 opakování. V tuto chvíli by vás měli prsní svaly už pořádně pálit, ale to stále ještě není konec. Opět uberete 10 až 15 kg a opět vymačkáte pět šest opakování. Pokud chcete můžete ubírat ještě potřetí nebo můžete celou sérii ještě jednou opakovat, ale to vám moc nedoporučuji. Bohatě stačí, když do jednoho tréninku zařadíte jednu ubíranou sérii.

Velmi zajímavou verzi ubíraných sérii nabízí kulturista Eddie Robinson. Ten doporučuje, aby jste si na první sérii připravili váhu, s kterou zvládnete asi 6 opakování, poté ubrat tolik, abyste dali 11 až 12 opakování a na třetí sérii snížit váhu natolik, abyste byli schopni zvládnou 40 opakování! Vysvětlení, proč takhle cvičit, je následující. V první sérii procvičíte především bílá svalová vlákna (vysvětlení) a v dalších sériích především červená. Podle Robinsona se během série se 40ti opakováními znovu zotaví bílá svalová vlákna a novou sestupnou sérii můžete jet znovu se stejnou váhou pro pět až šest opakování. Takto jsem ale nikdy necvičil, takže nevím jestli je to opravdu možné.

Já ubírané série nejraději cvičím na konci tréninku určité partie. Např. u zad si jako poslední cvik dám ubíranou sérii veslování (přítahy spodní kladky) a to dokáže záda už definitivně odrovnat. V tomto případě můžete i o něco zvýšit počty opakování, klidně na 8 - 10.


www.ikulturistika.cz - každý týden nové články o kulturistice a fitness.
© iKulturistika, lada@ikulturistika.cz
Autor článků nenese žádnou zodpovědnost za škody vzniklé tréninky, jídelníčky apod. uvedenými na těchto stránkách.