SUPLEMENTY - DOPLŇKY SPORTOVNÍ VÝŽIVY |
| Arginin
Arginin - neesenciální aminokyselinaArginin patří mezi tzv. neesenciální aminokyseliny, to znamená, že si ho tělo dokáže samo vyrobit. Bohužel produkce lidského organismu není ve většině případů dostatečná, proto je často vhodné tuto aminokyselinu doplňovat. Důležitost argininu se projevuje při mnoha fyziologických procesech v organismu. Mezi ty nejzásadnější, alespoň co se kulturistiky a posilování týče, patří podpora tvorby růstového hormonu, což je hormon, který je produkován podvěskem mozkovým (hypofýzou). Mimo jiné stimuluje tvorbu svalové hmoty a současně se ukazuje, že napomáhá k odbourávání tuků. Druhou zásadní vlastností argininu, která je také z velké části prospěšná pro kulturisty, je jeho schopnost stimulovat uvolňování oxidu dusnatého (NO). Tím dochází k tzv. pozitivní dusíkové bilanci, což má za následek zvýšený průtok krve do svalů, z čehož vyplývá jejich lepší zásobení živinami a tedy i rychlejší růst. Další důležitou vlastností je, že za účasti argininu dochází k odstraňování amoniaku - ten musí být z těla odstraněn, protože je toxický (jedovatý). K tomu mimochodem napomáhá i aminokyselina glutamin. Mnohé studie dále potvrdily, že arginin má také schopnost snižovat hladinu špatného cholesterolu (LDL) a působí tak preventivně proti srdečním onemocněním. Na hladinu dobrého cholesterolu (HDL) nemá podle výzkumů arginin žádný vliv. Arginin se také podílí na "výrobě" kreatinu v těle. Organismus si totiž kreatin vytváří z argininu a methioninu. Vlastnosti argininuVýčet všech vlastností argininu je poměrně působivý:
Teď se dostáváme k tomu zásadnímu, jak arginin do těla dostat? Jako u většiny podobných látek existují dvě možností. Tou první je, snažit se zvýšit příjem argininu z "běžných zdrojů". Aminokyselinu arginin konzumujeme vlastně všichni ve své stravě, ale otázkou zůstává v jakém množství a zda je toto množství dostačující. Podle odhadů, které jsem četl, se průměrný denní příjem argininu ze stravy pohybuje okolo 5 g. Naproti tomu potřeba argininu u muže vážícího 90 kg je asi 10 g za den. Pokud tedy budete chtít zvýšit příjem argininu, konzumujte: slunečnicová a sezamová semínka, pšeničný chléb z celozrnné mouky, hnědou rýži, ovesnou mouku, praženou kukuřici, ořechy, svatojánský chlebíček, dezerty se želatinou. Druhou možností, jak příjem argininu zvýšit je jeho suplementace. Na trhu je mnoho výrobků obsahujících arginin - buďto společně s ostatními aminokyselinami nebo samostatně. Obě varianty mají svoje plusy i mínusy. Pokud budete arginin užívat v suplementu, který bude obsahovat i další aminokyseliny, vyhnete se možnosti vzniku aminokyselinové disbalance. Naopak výhodou suplementu, který obsahuje samotný arginin je, že si kupujete přesně to, co chcete bez dalších látek - to je ale výhoda jen napůl, protože ony "další látky", jako například ostatní aminokyseliny, jsou pro tělo a růst svalů také velice důležité a často účinek argininu doplňují nebo podporují. Nejlepší dobou na užívání argininu je čas okolo 30ti minut před tréninkem. Jak už jsem psal, tak arginin zvyšuje přítok krve do svalů. Tím zapříčiňuje zvýšení dodávky kyslíku a dalších látek, včetně anabolických hormonů ke svalům. Tyto vlastnosti podporují růst svalů právě v době tréninku. Obecně se doporučuje dávka 3 - 5 g argininu.
|
|
www.ikulturistika.cz - každý týden nové články o kulturistice a fitness. © iKulturistika, lada@ikulturistika.cz Autor článků nenese žádnou zodpovědnost za škody vzniklé tréninky, jídelníčky apod. uvedenými na těchto stránkách. |