OSTATNÍ

Rubriky
  Kulturistika
  Trénink
  Zdravá výživa
  Sportovní výživa
  Zdravé recepty
  Jak zhubnout
  Ostatní
  Jak posilovat?
  Reklama, Ochrana osobních údajů

Nej články
  Cvičení doma
  Kalorické tabulky
  BMI kalkulačka
  Cviky na záda
  Cviky na břicho
  Bílkoviny v potravinách
  Jak přibrat na váze?

Důsledky obezity

Důsledky obezity - jste obézní?

V nedávno zde zveřejněném článku Obezita a její rizika jsme si něco pověděli o tom, jaké máme druhy obezity a jaké jsou s obezitou spojené důsledky. Kdy je ale člověk obézní? Abychom na tuto otázku dokázali odpovědět, popíšeme si dnes čtyři metody, které jsou velmi lehce proveditelné, jak to zjistit.

Body mass index

BMI kalkulačce jsem se již věnoval, protože se ale jedná o tak rozšířenou metodu zjištění "ideální váhy", určitě neuškodí si informace o ní ještě jednou zopakovat.

Vzorec pro výpočet BMI:
BMI = váha v kg / (výška v m)2

menší než 20 = podváha
20 až 24 = v normálu
25 až 29 = nadváha
30 - 34 = obezita
nad 34 = morbidní obezita

Jak je vidět z vzorce, tak BMI se vypočítá jako hmotnost v kilogramech vydělená výškou v metrech na druhou. Pokud tedy budete mít 85 kg na výšku 180 cm (1,8 m), tak bude vzorec následující:

BMI = 85 / 1,82

BMI = 85 / 3,24

BMI = 26,2

Podle BMI máte tedy mírnou nadváhu. Zde je ale zásadní problém u lidí snažící se o zvěšení svalové hmoty. Pokud chodíte do posilovny a na 180 cm vážíte 85 kg, nemusí (i když samozřejmě může) se jednat o žádnou nadváhu. Prostě jen máte vybudovanou svalovou hmotu a tudíž se v žádném případě nejde o nadváhu. Z tohoto důvodu je BMI pro sportovce snažící se zvyšovat objem svalů absolutně nepoužitelný. Pokud ale do posilovny nechodíte kvůli maximálním objemům, ale kvůli kondici a zdraví, může být pro vás BMI dobrým ukazatelem.

Ještě přidávám odkazy na excel, který vám BMI spočítá:

..::stáhnout BMI.xls (15 kB)::..

..::stáhnout BMI.zip (2,5 kB)::..

WHR

Hodnotu WHR získáte, pokud vydělíte obvod pasu obvodem boků:

WHR = obvod pasu / obvod boků

Obvod pasu měřte v místě pupku a obvod boků v nejširším místě. Nepodvádějte, klamali byste jen sami sebe.

Po výpočtu dostanete hodnotu, která by u mužů neměla přesáhnou 0,95 (mužský typ obezity) a u žen 0,8. U žen by současně hodnota WHR neměla klesnou pod 0,7, protože zde se pak může jednat o tzv. ženský typ obezity s hubeným pasem a širokými boky (viz. článek zmiňovaný v úvodu).

Výška mínus 100

Jde v podstatě o jednu z nejstarších metod, která je sice velmi jednoduchá, ale také velmi často nic neříkající. Počítá se velmi lehce a to tak, že vezmete svoji výšku v centimetrech a odečtete od ní 100 a vyjde vám vaše ideální váha v kg.

ideální váha = výška v cm - 100

Bohužel tato rovnice opět nebere žádný zřetel na další důležité faktory jako je množství svalové hmoty, věk, pohlaví... Z těchto důvodů považuji tuto metodu za zcela nepoužitelnou pro vyznavače železa a velmi omezeně využitelnou pro ostatní.

Vizuální kontrola

Vizuální kontrola vaší postavy je to nejlepší co můžete udělat. Měli byste být k sobě dostatečně kritičtí, ale současně zůstaňte reality. Podívejte se na sebe do zrcadla, zkuste objektivně zhodnotit svoje nedostatky a na nich dál pracujte.


www.ikulturistika.cz - každý týden nové články o kulturistice a fitness.
© iKulturistika, lada@ikulturistika.cz
Autor článků nenese žádnou zodpovědnost za škody vzniklé tréninky, jídelníčky apod. uvedenými na těchto stránkách.