FITNESS SPORTOVNÍ VÝŽIVA

Rubriky
  Kulturistika
  Trénink
  Zdravá výživa
  Sportovní výživa
  Zdravé recepty
  Jak zhubnout
  Ostatní
  Jak posilovat?
  Reklama, Ochrana osobních údajů

Nej články
  Cvičení doma
  Kalorické tabulky
  BMI kalkulačka
  Cviky na záda
  Cviky na břicho
  Bílkoviny v potravinách
  Jak přibrat na váze?

Oligofruktozany, fruktózové oligosacharidy I.

Oligofruktozany, fruktózové oligosacharidy

Tento článek je se svolením autora převzatý ze stránek www.nutri-exact.cz.

Mikroflóra trávicí soustavy je významným faktorem určujícím zdravotní stav živočichů i člověka. Správné složení mikroorganismů (MO) může výrazně zlepšit zdravotní stav a chránit před infekcí, naopak špatné složení MO může způsobit jednak náhlou infekci (průjmy, horečky, trávicí potíže) ale i dlouhodobé skryté potíže, které se nepřipisují střevním MO jako jejich původci. Patří sem např. dlouhodobě zhoršená imunita, horší činnost jater, zvýšené hladiny toxických látek v krvi, plísně a kandidózy včetně deformace nehtů, zvýšený cholesterol, náchylnost k rakovině, různé formy tělesného zápachu, a další).

MO, kterých se v trávicí soustavě vyskytuje asi 400 druhů, je možno rozdělit podle účinků na zdraví přibližně do několika skupin:
a) velmi nebezpečné s akutním ohrožením zdraví (Salmonelly, Shigelly, Streptococcus aureus, Campylobacter jejuni apod.)
b) nebezpečné s chronickým projevem (typicky Candida, Campylobacter pylori)
c) zdánlivě neškodné s rizikem mutace nebo přemnožení (např. E. coli)
d) všeobecně příznivě hodnocené, někdy se však upozorňuje na částečně možné nepříznivé působení (laktobacily a ostatní MO mléčného kvašení)
e) jednoznačně příznivé pro zdraví. Jako jediný rod který patří do této elitní skupiny je BIFIDOBACTERIUM. Pouze pro zajímavost, Bifidobacterium není bakterií mléčného kvašení, jak dokonce je někdy nesprávně uvedeno na obalech výrobků (aby zakysala mléko je nutno jej upravit). Tržní prosazování MO mléčného kvašení uvedených ve skupině (d) je dáno především komerčními zájmy mlékařských firem, které mohou s menšími potížemi vyrábět mléčné výrobky. Produkty s bifidobaktériemi jsou technologicky náročnější.

Složení MO ve střevě: U kojených novorozenců tvoří Bifidobakterium až 90% celkového obsahu MO. Později s nástupem přikrmování se snižuje podíl Bifidobaktérií, u dospělých tvoří obvykle 10-25% podílu, s věkem může dále klesat na 5% i méně. U ostatních živočichů je situace podobná.

Složení MO je možno aktivně ovlivňovat. Kromě různých MO, které se dostanou do trávicí soustavy stravou, vodou a vzduchem, je snaha dodávat některé příznivě působící MO speciálními výrobky (zakysané mléčné výrobky, kapsle a tablety s kulturami MO apod.), což ale není spolehlivé. Důležité je vědět, že průchod trávicí soustavou většina MO nepřežije (kyselé prostředí žaludku, zásadité prostředí tenkého střeva, činnost trávicích enzymů). Ty, které přežijí, se mohou rozmnožovat pouze v případě, že mají vytvořené vhodné podmínky. Vytvoření podmínek znamená, že ve stravě jsou obsaženy složky, které podporují růst určitých MO. Typicky rizikovou složkou stravy jsou nadměrné dávky bílkovin, které podporují růst nežádoucích MO, které produkují toxické, značně páchnoucí látky. Pokud tedy chcete používat pouze jeden výrobek na podporu střevní mikroflóry a volíte mezi oligofruktozany, kapslemi s živými baktériemi a nebo komerčními mléčnými výrobky, jednoznačně nejspolehlivější, nejlevnější a nejrychlejší účinky dosáhnete příjmem oligofruktózanů. Totiž bifidobaktérie máte v trávicí soustavě vždy (a i kdybyste si mysleli, že ne, stačí přijímat syrovou zeleninu, zejména listovou, na jejím povrchu se běžně nacházejí). Příjmem čistých oligofruktózanů vytvoříte vhodné podmínky pro bifida a budou se spolehlivě množit, kdežto pokud přijímáte bifida ve formě kapslí a nevytvoříte jim vhodné podmínky pro množení, tak v trávicí soustavě rychle zahynou, můžete je přijímat stále a bude to prakticky bez efektu. Podobně fungují komerční mléčné výrobky.

Všechny díly série

Oligofruktozany, fruktózové oligosacharidy - I. díl
Oligofruktozany, fruktózové oligosacharidy - II. díl
Oligofruktozany, fruktózové oligosacharidy - III. díl>


www.ikulturistika.cz - každý týden nové články o kulturistice a fitness.
© iKulturistika, lada@ikulturistika.cz
Autor článků nenese žádnou zodpovědnost za škody vzniklé tréninky, jídelníčky apod. uvedenými na těchto stránkách.