SUPLEMENTY - DOPLŇKY SPORTOVNÍ VÝŽIVY

Rubriky
  Kulturistika
  Trénink
  Zdravá výživa
  Sportovní výživa
  Zdravé recepty
  Jak zhubnout
  Ostatní
  Jak posilovat?
  Reklama, Ochrana osobních údajů

Nej články
  Cvičení doma
  Kalorické tabulky
  BMI kalkulačka
  Cviky na záda
  Cviky na břicho
  Bílkoviny v potravinách
  Jak přibrat na váze?

Potraviny bohaté na bílkoviny - vejce

Potraviny bohaté na bílkoviny

Dnes zde volně navážu na článek, ve kterém jsem se snažil vyvrátit některé mýty o vejcích.

Řekneme si něco o sušeném vaječném bílku, který má několik zajímavých předností. Tou první je, že ve 100 g obsahuje okolo 80 gramů bílkovin a současně prakticky žádný tuk. To vám, snad kromě dobře zpracované syrovátky, nemůže nabídnou žádná jiná surovina. Alespoň ne v takové kvalitě, jakou má vaječný bílek. Druhou výraznou předností je, že je poměrně levný. Dnes už se dá sehnat kilo sušeného bílku za méně než 300 Kč. Jen si to zkuste spočítat, za tři stovky dostanete a 800g kvalitních bílkovin, takže 1 g bílkoviny vyjde asi na 37 haléřů. Srovnejme to třeba s kvalitním hovězím, u kterého za kilo dáte tak 170 Kč a v kile je asi 200 g bílkovin. Zde vyjde gram bílkoviny asi na 85 haléřů. Tím nechci říct, že byste měli přestat jíst maso a vrhnout se na sušený vaječný bílek, jen chci upozornit na to, že bílek je často zatracován a to neprávem. Jen se podívejte na následující tabulku srovnávající syrovátkový protein a vaječný bílek.

Aminokyselinové spektrum
AminokyselinaSyrovátkový proteinVaječný bílek
Lysin9,85,0
Valin5,36,9
Kys. glutamová14,812,1
Methionin2,13,5
Serin4,66,5
Histidin31,9
Arginin3,65
Isoleucin5,35,6
Prolin5,13,5
Kys. asparagová10,18
Glycin1,63,9
Tyrosin3,83,6
Threonin5,94,1
Alanin56,2
Leucin10,77,8
Fenylalanin3,55,5
Cystin4,22,2
Tryptofan1,61,4

Jak můžete vidět aminokyselinové spektrum u syrovátky a vaječného bílku je velmi podobné. Samozřejmě, že dnes už díky technologiím výroby není syrovátka jako syrovátka a např. s hydrolyzovanou syrovátkou vaječný bílek srovnání asi nesnese, ale porovnávat klasický syrovátkový koncentrát a vaječný bílek s klidem můžeme.

Velmi důležité je také bílkoviny srovnávat z hlediska využití proteinů. Jedná se o tzv. PER, co je anglická zkratka pro protein efficiency ratio. Celé vejce má hodnotu 320 %, ale samotný bílek už "jen" 250. Syrovátka je na to velmi dobře - 290 %. Naopak např. sojový izolát má PER pouze 130 %.

Jednou z nevýhod sušeného vaječného bílku je jeho chuť. Pokud jste někdy zkoušeli vypít sušený bílek rozmíchaný ve vodě, musíte uznat, že se to nedá... Jedním z důvodů je, že obsahuje chlorid sodný - kuchyňská sůl. S proteiňáky obsahujícími větší množství sušeného vaječného bílku se už dnes moc nesetkáte právě také proto, že se dají jen velmi těžko přijatelně ochutit.

Můžete si vyzkoušet ochutit sušený vaječný bílek sami, stačí, když do 1 kg přidáte 100 g kakaa (ne Granko, ale samotné kakao) a nějaké umělé sladidlo rozdrcené na prášek, mělo by stačit kolem 40ti aspartamů. Chuťově to sice není žádný zázrak, ale je to mnohem lepší, než samotný bílek ve vodě.

Co říci závěrem? Vaječné bílkoviny, ať už z celého vejce nebo pouze z bílků (suplementy z vaječných bílků) patří k nejkvalitnějším, které máme k dispozici, proto je zbytečně nezatracujte.


www.ikulturistika.cz - každý týden nové články o kulturistice a fitness.
© iKulturistika, lada@ikulturistika.cz
Autor článků nenese žádnou zodpovědnost za škody vzniklé tréninky, jídelníčky apod. uvedenými na těchto stránkách.